Zare: Arp eşliğinde Yezidi Kürtlerini anlatan bir Ermeni filmi..


1923 Ermeni sinemasının başlangıcı olarak kabul ediliyor. Ermeni yönetmen Hamo Beknazarian’ın anlattığı Kürt kızı Zare’nin hikayesi ise 1915’te geçiyor. Çarlık Rusyası çökerken, devrim yavaş yavaş yaklaşırken bir Yezidi köyünde trajik bir aşk yaşanıyor.

Totaliter bir ağa, güzel bir kız, kızın sevgilisi.. Kuma, namus, inanç, toplum baskısı, gelenek.. Yabancısı olmadığımız toprakların hiç de yabancısı olmadığımız yaşayış sıkıntıları ve bir yandan muhteşem bir coğrafya ve epik bir anlatım. Ekibimizden Mustafa’nın “ah keşke orada olsaydım da canlı performansını görseydim” listesinin de içinde olan 1926 yapımı bu siyah-beyaz film, Kürt sinema tarihinde bir “ilk film” olma misyonunu taşıyor ve sessizce bizi Yezidi göçerlerinin hayatına katıyor. Filmi izlemeye gelecek şanslı !f seyircisine sadece Kürt sanatçı Tara Jaff’ın arpı eşlik edecek. Tek gösterim 19 Şubat 19:30’da Fitaş’ta..

Jaff’ın aynı zamanda 21 Şubat’taki “Hatırlamamıza Yardımcı Olun” etkinliğinde Aynur Doğan ve Mehmet Atlı ile beraber sahnede olacağını da hatırlatalım!

1 comment

Add yours
  1. mahmut koyuncu

    1926 yıllarının doğallığında çekilen kayıtları görmek çok heyecanlı olacak. Türkiye de konu Kürd’ler olunca her şey esrarlı, yok sayılmışlarla ilgili bir film. Yıllarca inkar edilenlerin farkında olanlar varmış demek ki. Kendini yıllarca ben varım diye ispat etmeye çalışanlar bu filmi o tarihte kendilerini inkar edenlerin önüne koyabilseydi. Hele hele kendini hukuk adına hak sahibi gören, üstlerine giydikleri ve onları devasa göstermelerini sağlayacaklarını düşündükleri koca yakalı cübbelileri,Yargıç ve savcılara.Kürdçeyi bir kaç kelimeye indiren zevata o tarihte gösterebilselerdi bu filmi. O zaman mümkün olmadı, biz şimdi görebilecez. Ne denir? Çok Güzel!

+ Leave a Comment