Zamansız ‘afacan beşler…’


10. yılımızda hangi !f filmlerini izlemek istersiniz diye sorduk. Anketimizde ilk beşe kalanlar ya zamansız, ya nostaljik ya da nevi şahsına münasır yapımlar oldu. Hepsi bir sebeple arada yeniden izlemek isteyeceğimiz cinsten. Ve hepsi sadece tek gösterim. Hala bilet almadıysanız, elinizi çabuk tutun.

Kaftancıoğlu fiminin yönetmenleri Emre Akay ve Hasan Yalaz. Bu fotoğrafta ne demek istediniz peki?:)

24 Saat Parti İnsanları zamansız mesela. Bir gün !f Kült bölümünde tekrar karşımıza çıkarsa şaşırmam. Dünyanın en berbat şehirlerinden olduğu söylenen Manchester’da olmak için herkesin ölüp biteceği Mad-Chester dönemini belgelemiş Michael Winterbottom. Belge derken, Winterbottom dönemi özgürce kurgulamış demek daha doğru. Gerçekler, dedikodular, sehir efsaneleri bir arada. Bir yerlerde Buzzcocks’un solisti Howard Devato, gençliğinde Tony Wilson’un karısıyla beraber olduğunu kurgulayan sahneye bakıp, ‘bunu kesinlikle hatırlamıyorum’ diyor. Herşey Factory Records’u kuran Tony Wilson’un başından çıkıyor ama dediği gibi aslında ‘kendi hayat hikayesinde küçük bir oyuncu.’ Ortada Joy Division, Happy Mondays, Sex Pistols var.

Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi, nevi şahsına münhasır olanlardan. İddia ediyorum Türkiye’de böyle bir film yapılmadı, muhtemelen yapılmayacak..Perihan Mağden bir çok şey görmüş filmde. İnsanın izlerken derin derin okumalar yapası geliyor hakikaten ama yönetmenlerine sorduğumuzda, yokmuş öyle bişey. Sorgulamadan, bir sahnenin ötekini getirdiği özgür bir kafayla çekmişler.

Donnie Darko, nostaljiyi hoş bir kelime yapan filmlerden. Jake ve Maggie Gyllenhaal’u o kadar minik görmek bile yeter. Richard Kelly’nin bu filmi 28 günde çektiğini, direkt video piyasasına sürüldüğünü ama iyi eleştiriler, ciddi takipçiler sonucunda, öyle hiç pazarlanmadan kültleştiğini biliyor muydunuz?

Cannes'da ödül, İran'da ceza

Bilekkesenler de, Darko gibi çok iyi hissettiren, nostaljiyle zamansızlık arasında gidip gelen, arada hep izlemek isteyeceğimiz bir yapım. Hikayenin yazarı müthiş Etgar Keret gösterimi sırasında burada olacak hem. Sorularınızı yanıtlayacak.

Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok daha geçen yıl gösterildi. Kaçıranların seçtiğini düşünüyorum bu filmi. Bu kez kaçırmayın. Yönetmeni Bahman Ghobadi ve başroldeki arayış içindeki iki genç müzisyen şu an ülkelerine dönemiyor. Müzik, sanat, kadın sesi herşey yeraltı İran’da zira. Bir o kadar da dinamik ve popüler. Bu film, böyle bir yaratım varken, İran’dan umut kesilemeyeceğinin kanıtı..

+ There are no comments

Add yours