Yoshihiro Tatsumi


Konuk blog yazarımız Serdar Kökçeoğlu Tatsumi‘nin kariyerine bir bakış atıyor.* Filmi  25 Şubat 2012 21:30 AFM Fitaş Salon 1’de izleyebilirsiniz.

Süper kahramanların ötesine uzandığınızda uçsuz bucaksız ‘grafik roman’ dünyası karşılıyor sizi. Kuzey Amerika’da üreten ve ağırlıklı olarak gündelik yaşam, büyüme ve duygusal ilişkiler gibi konulara odaklanan alternatif çizgi romancılar; Fransa ve İtalya’nın hayalperestleri ve evren kurucuları ve tabii ki Japonya’nın manga sanatçıları… Onların elinde bambaşka hikayelerle ve tarz denemeleriyle karşımıza çıkıyor bu sanat dalı.

Japon manga sanatını tematik veya kavramsal olarak sınıflandırmak çok mümkün değil. Aklınıza gelebilecek her konuda çizgi roman üretimi yapılıyor Japonya’da. Ortada ekonomi dergilerine bile konu olan ve batıdaki satışları ciddi boyutlara ulaşan, neredeyse okur talebine yetişmekte zorlanan bir endüstri var.

Yoshihiro Tatsumi yetişkin okuyucuya dönük olarak üretilen, has edebiyat tadı veren ve aksiyona değil dramatik yapıya yoğunlaşan manga türünün belki de en önemli ismi. Tıpkı hayranlık duyduğu Osamu Tezuka kadar sabırlı ve üretken bir çizgi roman emekçisi. Ne yazık ki batıda ancak iki binlerin ortasından sonra Drawn & Quarterly tarafından kült çizgi romancı Adrian Tomine’nin önerileriyle basılan hikaye antolojileriyle tanındı.

Öykülerinin çoğunda sıkıcı bir işte çalışan sessiz ve münzevi bir adamın rutin hayatını bozan bir olayla karşılaşmasının ardından yaşadığı tuhaf durumları takip ederiz. ‘Büyülü gerçekçilik’ türü için biraz fazla karanlık ve serttir Tatsumi’nin hikayeleri. Onun öyküleri daha çok yeraltı edebiyatının manga’daki karşılığı gibidir. Savaş sonrası Japonya’da en pis işleri yapan, inanılmaz rutin hayatlar süren, umutsuzca aşık karakterlerdir kitaplarda karşımıza çıkan. Savaş onlar için devam etmektedir. Kaybedecekleri bir şey yoktur. Bu nedenle saplantılı aşkları veya uğraşları vardır, yeri geldiğinde bunlar için toplumu karşılarına almaktan çekinmezler.

Tatsumi’nin 2009 yılında batıda çıkan A Drifting Life kitabı neredeyse eksiksiz bir şekilde çocukluktan tanınan bir sanatçı olmaya giden yolu anlatır. 800 sayfanın üzerinde son derece ayrıntılı ve sürükleyici bir çizgi otobiyografidir. Eric Khoo’nun imza attığı animasyonda bu etkileyici yaşam ve Tatsumi dünyasının karanlık hikayeleri iç içe geçiyor. 

* Varlık Dergisi’nin Mayıs 2010’daki çizgi roman özel dosyasında yayınlanan metnin kısaltılmış halidir.

 

+ There are no comments

Add yours