Yılın en iyileri listesindeki gerçek: Öldürme Eylemi


joshua-oppenheimer1Yılın en şaşırtıcı, rahatsız edici, gerçekliğiyle büyüleyici filmini yaptığının farkında değildi sanki, otelin lobisinde ilk karşılaştığımızda. Birazdan iki gazete ve iki televizyon ard arda onunla söyleşi yapacak ve o buna hiç söylenmeyecek. Ertesi gün vereceği söyleşilerde de aynı şey olacak ve sonraki gün de… Üç günlüğüne geldiği İstanbul’da üst üste vereceği söyleşilerden asla bıkkın değil, aksine, partneriyle birlikte bu şehirde, !f’te olmaktan çok mutlu, sürekli gülümsüyor ve hala yılın en acayip şeyini yaptığının farkında değil! Bizler kanımızı donduran, çarpıklığı ve gerçekliğine hayran kaldığımız filmi hakkında heyecanla sorular sıralarken o, mütevazılığı, ışıldayan gözleri ve sakinliğiyle hepimizi kendine hayran bırakıyor: Joshua Oppenheimer; !f 2013’ün her gösterimi büyük ilgi gören filmlerinden (bir gösterimi de 159 dakikalık yönetmen kurgusu kopyasından olmuştu ki, yakalayabilmişler için delice bir deneyimdi), sonunda Keş!f bölümünden SİYAD Ödülü’nü kazanan Act of Killing/Öldürme Eylemi‘ni çekmiş adam.

actofkilling02Oppenheimer, sinemada bugüne dek görmediğimiz bir şeyi yapmış, bir katliamı, yaşayanların değil yaşatanların ağzından anlatmıştı. 1965 yılında Endonezya’da yaşanan, 1 milyona yakın komünistin öldürülmesiyle sonuçlanan Suharto katliamını katillere oynatmış, canlandırmalarıyla adeta kanımızı dondurmuştu.

Ve Öldürme Eylemi, beklediğimiz üzere “yılın en iyileri” listelerine adını yazdırmaya başladı. İki gün önce, saygıda kusur etmediğimiz İngiliz sinema dergisi Sight & Sound’un “2013 En İyi Filmleri” listesinde 1. sırada yerini alırken, dün gece dağıtılan Gotham Bağımsız Film Ödülleri’nde de “En İyi Belgesel” seçildi. Birisi !f’in geleceği gören festival olduğunu söylemişti, sonunda buna inanmaya başlayacağız galiba. :)

 


+ There are no comments

Add yours