Yeşim’in bakışına, hatırlayışına, sesine niye hastayım? Ya da Filadelfiya Hikayeleri Kitapçınızda.


Yeşim’i bu blog’dan tanıyorsunuz, en azından. Şimdi yeni kitabı çıktı, ilk kitabı. Şimdiki adı Alaşehir, çok eski adı Filadelfiya olan kasabasından, Yeşim büyüyedursun, bir kaç onyıl içinde geçenlerin hikayeleri. Yok, hiçbir şey ‘gerçek’ değil. Ama gerçek tabii, çünkü gerçek gibi olan şeylerden esinlenen şeyler de bir o kadar gerçektir ya. Sanki hayatı boyunca en dipten giden hatırlayışlarının ilk defa sese gelmiş hali.

Kitabın arkasının bir parçası şöyle diyor: ‘Büyüme sancıları, ilk aşklar, bir baltaya sap olamamalar, bir kaş kalkmasıyla hizaya sokulmalar, çiğdem çitlemeler, paspas altından anahtarı alıp eve girmeler…’

Hastasıyım çünkü:

1- Yeşim’i çok seviyorum. Ama bir dakika, bundan size ne? Şöyle ki: Bazı insanların yazdıklarını okuduktan sonra daha bile çok seversiniz ya, öyle.
2- 35 yaşında kadınlar güzeldirler. Özellikle de hem çok zekilerse, hem de kalplerinden gelen yumuşak ve tedirgin sesleri dinlemeyi biliyorlarsa.
3- Hem kahkaha attım, hem gözümden yaş geldi. Başka ne ister bir okuyucu?
4- Ayıptır söylemesi biz !f istanbul ekibi olarak bütün yıl hep muhafazakarlık üzerine konuşurken bulduk kendimizi. Katı olmayalım dedik, her haliyle bakalım, içindekilere (yani korkuya, endişeye, yalnızlığa, tedirginliğe, dengesizliklerimize, güçlü olma arzusuna ve bunun gibi bir sürü çok insani duyguya) çıplak bakabilelim istedik. Meğer arka planda Filadelfiya Hikayeleri pişmekteymiş. Muhafazakarlıklar(ımız) hakkında yazılmış en samimi hikayeler bunlar.
5- Annem kadın kitabı dedi, bir başkası ‘adı konmamış feminizm’. Bence feminizm böyle olsun artık.
6- Birşey çok samimi olunca, dünyaya çok çıplak bakabilince hem politik, hem de ruhani olabiliyordur belki? Ve bu da tam ihtiyacımız olan şeydir?

3 Comments

Add yours
  1. gürhan

    Filedelfiya amerikada bir yer ayrıca gizli bir araştırmayı simgeliyor.
    Ama Alaşehir in yada Türkiye’nin Filedelfiya adında bir yeri olduğunu ilk defa duyuyorum.Elinize sağlık…Gözüme çarpması iyi oldu çok teşekkürler verdiğiniz bilgi için…

+ Leave a Comment