Yeraltı denilen arzu


totallywired_simonreynoldsSanat ve Arzu seminerlerinden haberdar mısınız? Sanatların yeraltında salt arzuyla üretilenleriyle ilgileniyorlar ama yeraltında değiller. Fransız Kültür Merkezi ve Sanat Limanı’nda deneysel tiyatrodan, müzik performasına, söyleşilere bir sürü etkinlik yapıyorlar.

Bu cuma İngiliz müzik eleştirmeni Simon Reynolds konuşacak. Kendisi post-rock kelimesinin mucidi; uyuşturucu ve müziğin ilişkisini rave kültürü üzerinden anlatan Generation Ecstasy’yle birlike bir dolu kitabın yazarı; cinsiyet, sınıf, ırk ve cinsellik üzerinden yaptığı müzik analizleriyle pek çok yazara ve düşünüre ilham olmuş biri. Ve istanbul’da! Ve yeraltı müzik tarihinin önemli aşamalarını anlatacak. Kaçmaz!

Detay isterseniz:

60 sonu/70 başı: Underground Rock

70 sonu/80 başı: Post punk ve bağımsız plak şirketi patlaması

90’lar: Rave sonrası dans dünyası ve korsan radyolar

Ve günümüz: Noise/drone/serbest…Önce internetten, sonra internete tepki olarak kaset ve plak gibi analog fromatlar üzerinden kültleşen mikro türler ekolojisi.

Ve kaçınılmaz çelişki: Bir yandan büyük plak şirketleri ve ticari popun karşısında dururken, diğer yandan küçük ölçekli de olsa ticaretle ayakta kalmak.

+ There are no comments

Add yours