Yepyeni bir deney !f²: İstanbul’dan Canlı


!f istanbul tanınmış Amerikalı sinema sitesi The Auteurs işbirliği ile bu sene dünyada bir ilke imza atıyor. Festivalin en çok konuşulan beş filmi ilk defa Istanbul ile eş zamanlı Anadolu’da 13, komşu coğrafyalarda ise dört farklı noktada izlenir olacak. “!f²: İstanbul’dan Canlı” adlı bu yeni proje ile İstanbul’dan uzakta yeni merkezler yaratıyor, yeni tartışmalar başlatıyor olacağız.

Bu kentlerde işbirliği yaptığımız ortaklarımız, — yani sanat inisiyatifleri, üniversite sinema kulüpleri, sendikalar, küçük sinemalar ve kültür organizasyonları—bu özel etkinlik için örgütlenmiş durumdalar.

Gösterilecek filmlerin ortak sorgulaması günümüzde sınırlar ve sınırlararası geçişler. Bu yılın en çok konuşulan filmlerin de yer aldığı seçkide Un Prophet (Yeraltı Peygamberi), Bawke & Vinterland: Hisham Zaman filmleri, Nobody Cares about Persian Cats (Kimsenin Pers Kedilerinden Haberi Yok), Age of Stupid (Aptallar Çağı) ve She, A Chinese (O, Bir Çinli) yer alıyor.

Bu 5 film, !f istanbul’un son iki gününde, yani 20-21 Şubat tarihlerinde, İstanbul’da festival kapsamında gösterilirken sağlanacak dijital bağlantı ile eş zamanlı olarak Türkiye genelinde 12 şehrin yanısıra, Lefkoşa, Ramallah, Gümrü, Tiflis ve Tanger’de de izlenecek.

Yönetmenlerle film gösterimleri sonrasında yapılacak soru-cevap seanslarına web üzerinden katılabilecek, sonundaki konferansı da canlı olarak izleyebileceksiniz.

4 Comments

Add yours
  1. mükerrem dursun

    Tebrikler… Seçilen şehirler çok anlamlı, proje çok anlamlı. Umarım amacına ulaşır ve tüm ülke sathına yaygınlaşarak sonraki yıllarda da devam eder.

  2. Yesim Erdem

    Festivalde gosterilecek Minus’un Contakt filmini hatirlatti bu bana. !f is making (wider) contakt! 15 ayri sehir ayni anda filmi izleyip ustune birlikte konusabilecek. Biz de internetten izleyebilecegiz. Super bir proje! Tebrik ediyorum. Geleneksellesmesi dilegiyle… Film secimleri de cok dogru olmus…

+ Leave a Comment