Oysa ben yeniden başlıyorum!

Oysa ben yeniden başlıyorum!


Hayatın çoğunlukla zor hikayeler barındırdığına inananlardan mısınız?

Hayat mı zordur, insanlar mı diye karar verememişlerden mi?

Başınıza gelen, sizi inciten, kalbinizi kıran, ruhunuzu zedeleyen insanlar ve olaylar sizi ve çevrenizi dönüştüren deneyimlere evrilebilir mi?

Daha iyi bir hikaye nerede, ne zaman ve nasıl başlar?

Sanatın farklı dalları hikayemizin iyi tarafını keşfederken bize yol gösterir mi?

Hikayemizi yeniden ve bizi güçlendiren bir dille yazmak mümkün mü?

Bütün bu soruların ve daha fazlasının yanıtlarını, çocukluğunda cinsel istismara uğramış iki kadının, Rocío ve Aldana adlı iki kuzenin inanılmaz güçlü, sarsıcı ve ilham verici hikâyesini anlatan PRIMAS / KUZENLER’de arayacağız.

Onların kendilerini ve çevrelerindeki insanların hayatlarını yeniden inşa ettikleri bu yolculukta, biz seyirciler de kendimize dönüp, belki de suç, utanç olarak gördüğümüz ya da kimselere söyleyemediğimiz sırlara açık ve şeffaf bir gözle bakma fırsatı bulacağız.

KUZENLER’in dünyadaki her gösterimi sonrası yaşanan şeyi belki biz de hissedecek ve duyacağız; yüklerden kurtulmanın ve ferahlamanın mümkün oluşu..!

KUZENLER’in gösterimi sonrasında, oyuncu ve yönetmen Ayça Damgacı, kolektif hafıza, dışavurumcu sanat ve çatışma dönüşümü alanlarında çalışmalar yürüten akademisyen Aylin Vartanyan ile oyun yazarı, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kültürel çeşitlilik eğitmeni Ebru Nihan Celkan bir araya geliyor ve Rocío ve Aldana’nın özgürleşme hikâyeleri üzerinden, izlediğimiz anlatıların bizi nasıl dönüştürdüğünü, daha iyi bir hikâyeye ulaşmanın ve onları çoğaltmanın yollarını, bizi derinden etkileyen anıları monologdan diyaloğa taşımanın nelere etki edebileceğini beraber düşünüyor ve ilham verici bir sohbete koyuluyorlar. İstanbul’da gerçekleşecek ve tüm şehirlerden canlı olarak izlenebilecek bu sohbete, siz de sorularınız ve yorumlarınızla katılabilirsiniz.

İstanbul’da Cinemaximum City’s’de gerçekleşecek gösterim ve sohbete başvuruları buradan yapabilir, diğer şehirler ve gösterim yerlerini de öğrenebilirsiniz.

+ There are no comments

Add yours