Yeni bir şeyler göreyim diyenlere !f ekibinin ‘Kaçırma’ dedikleri! #1


The Capsule (Kapsül) ve Chiri (İzler) : Gözümün içine içine bakan, adını bilmediğim bir yere değen iki film birden. 

The Capsule

The Capsule / Kapsül

Athina Rachel Tsangari geçen yıl !f’teki Sundance Lab‘in danışmanlarındandı. Tanıyınca anladım işlerindeki sihrin nereden geldiğini.

Athina yumuşacık, insanın gözünün içine bakarak dinleyen biri. Konuşurken, kelimelerden çok, bakışındaki yumuşak dokunuşu kullanıyor. Kapsül de öyle bir film- garip ama güzel, dokunmatik ama soğuk, kelimelere sığmıyor. Toronto’da filmden sonraki konuşmasında ‘Anlamadınız değil mi?’ dedi. ‘Filmi yaparken de öyleydi, sanki hiçbirimiz anlamıyorduk, ama anlıyorduk. Aramızda çok konuşmadan, resimlerden ve dokunuşlardan ilerledik birlikte. Kurgusu da öyle oldu, düşünsel bir süreçten çok duygusal bir süreçti.’ Kapsül sihir gibi bir film, bilinçaltınızla konuşuyor, güzellikten, gençlikten ve dokunuşlardan bahsediyor.

Mustafa, Kapsül’i İzler ile birlikte programlamayı önerdiğinde, dahiyane bir birliktelik olduğunu düşündüm ve çok heyecanlandım. Tam ters köşeden, yaşlı bir büyükanne ile torunun hikayesi üzerinden yumuşacık bir hikaye anlatıyor İzler. Her ikisi de kadınların hikayesini anlatıyor, doğumlardan ve ölümlerden bahsediyor ve kelimelerle hiç dokunamayacağımız bir yerimizi besliyor.

İki filmi ard arda 16 Şubat’ta İstinyePark, 19 Şubat’ta Beyoğlu Fitaş’ta izleyebilirsiniz.

 

+ There are no comments

Add yours