Yeni bir şeyler göreyim diyenlere !f ekibinin ‘Kaçırma’ dedikleri! #4


bss

Berberian Sound Studio

Deliliğe geçişin anlık bir şıçrama, incecik bir çizginin aşılması ya da kırılgan bir bağın aniden kopuvermesi olduğunu düşünürüz. Bu yüzden bana hep çekici gelmiştir, yakın ve mümkün. Berberian Ses Stüdyosu ise, hiç de öyle olmadığını söylüyor. (Evet bunu gerçekten söylüyor:  iç gıcıklayıcı bir kelimeyi, rahatsız edici bir cümleyi telaffuz eder gibi sese döküyor) Bir ses stüdyosundayız. Filmlerde kırılan camlar, patlayan silahlar, boğulan insanlar, ete saplanan bıçak sesinin “yapıldığı yer”deyiz. O sert yumruk sesi, yere düşen bir karpuz mesela.  Pırasa, salatalık, çöp poşeti…  Aklınıza gelip gelecebilecek yüzlerce malzeme, sinema salonunu dolaşan seslerin gerçek kaynağı.

Bilinçaltı gibi, hiçbiri görünen gerçekliğe tekabül etmiyor.

Hiç bir şey bir anda olmuyor. Düşme anına ait küçük bir ses nasıl saatlerce uğraşılarak yaratılıyorsa, insan ruhundaki o korkunç yıkım da yavaş yavaş, küçük seslerle, mimiklerle haber veren uzun ve gergin bir sürecin sonunda yaşanıyor.

Toby Jones mimiklerini minik ses titreşimleri olarak kullanmak konusunda muhteşem bir performans sergiliyor. Film boyunca, beyin kıvrımlarının gıcırtısını, çarpışan nöronların gürültüsünü duyuyorsunuz.

Bir ruh halinin, “normal”den ince çizgilerle değil  korkunç  seslerle ayrılan “diğer taraf”ın şarkısını dinliyorsunuz.

Sakın kaçırmayın!

Filmi yarın, 16 Şubat Cumartesi 17:30’da Beyoğlu Fitaş 4, 19 Şubat’ta İstinyePark ve 22 Şubat’ta Beyoğlu Fitaş 1’de izleyebilirsiniz. Ayrıca 2 Mart’ta Ankara CEPA ve İzmir Forum Bornova’da Berberian Sound Studio !f’çilerle buluşuyor.

+ There are no comments

Add yours