‘Yeni bir dünya umudunu yitirmeyen, bunun icin direnenler adına veriyorum bu ödülü…’


İçimize sindi. Ödül törenimiz yani.

Herşey birbirine bağlandı, söylemek istediklerimiz söylendi gibi hissediyoruz.

Önce, bu vesileyle Meltem’le tanıştık. Olduğu gibiydi, doğaldı, rahattı, bizi hemen anladı.

Sonra her bir üyesine ayrı hasta olduğumuz jurimiz bizim de bir o kadar sevdiğimiz filmlere ödüller verdi. Konumuz, yine samimiyet, sadelik, kendi kurallarınla yaşamayı seçebilmekti sanki. Büyük Jüri Ödülü, 4 yaşında bir kız çocuğunun etrafına örülmüş Nana’ya gitti. Yönetmen Valerie Massadian bu kızdan ‘kafasının dikine dikine gittiği için, henüz bu dünyanın dayatmaya meyilli olduğu kuralları anlamaktan bile uzak olduğu için’ çok hoşlandığını anlatmıştı.

Jürinin özel mansiyon ödüllerinden biri Ben Rivers’ın Denizde İki Yıl’ına gitti sonra. Dünyanın telaşından ve yaptırımlarından kopup, hayatını kendi hızında kendi kurallarına göre yaşamayı seçen bir münzevi hakkındaydı bu film. Kafasının dikine dikine, sakin sakin.

İkinci özel mansiyonun ve SİYAD Jürisi Ödülü’nün sahibi ise ‘Kıyıda’ydı. Kıyıdan, kenardan bir yerden dünyanın haline bakan, onu bozmanın, değiştirmenin yollarını arayan bir kızın öyküsü.

Biterken ise, Yonca Şık’ın Rupert Everett’a ‘Yeni Bir Dünya için Sinema Ödülü’nü vermeden önce söyledikleri herşeyi toparladı bizim için.

”Haklar ve özgürlükler için giderek daha fazla mücadele etmek gereken su gunlerde Turkiyede eşcinsel olarak, Kürt olarak, muhalif olarak yaşamak zor olsa da, yeni bir dünya umudunu yitirmeyen, bunun icin direnenler adına veriyorum bu ödülü!”

Kocaman teşekkürleri borç biliriz bütün söylemek istediklerimizi böylesine güzel dillendirenlere…

Ve ne mutluyuz ki aradan geçen zamanda Ahmet Şık’ın tahliyesine karar verildi. Ancak, çıkar çıkmaz dediği gibi, ‘100’den fazla gazeteci, 600’e yakın öğrenci ve 6 bin kadar KCK tutuklusu var’.  Yol uzun, iş çok.

Mücadele etmeye devam eden herkesin özlemini duyduğu hayatı yaratabilmesini, bunun için çabalayan kimsenin unutulmamasını umuyoruz.

 

+ There are no comments

Add yours