‘Yeni bir dünya umudunu yitirmeyen, bunun icin direnenler adına veriyorum bu ödülü…’


İçimize sindi. Ödül törenimiz yani.

Herşey birbirine bağlandı, söylemek istediklerimiz söylendi gibi hissediyoruz.

Önce, bu vesileyle Meltem’le tanıştık. OlduÄŸu gibiydi, doÄŸaldı, rahattı, bizi hemen anladı.

Sonra her bir üyesine ayrı hasta olduÄŸumuz jurimiz bizim de bir o kadar sevdiÄŸimiz filmlere ödüller verdi. Konumuz, yine samimiyet, sadelik, kendi kurallarınla yaÅŸamayı seçebilmekti sanki. Büyük Jüri Ödülü, 4 yaşında bir kız çocuÄŸunun etrafına örülmüş Nana’ya gitti. Yönetmen Valerie Massadian bu kızdan ‘kafasının dikine dikine gittiÄŸi için, henüz bu dünyanın dayatmaya meyilli olduÄŸu kuralları anlamaktan bile uzak olduÄŸu için’ çok hoÅŸlandığını anlatmıştı.

Jürinin özel mansiyon ödüllerinden biri Ben Rivers’ın Denizde Ä°ki Yıl’ına gitti sonra. Dünyanın telaşından ve yaptırımlarından kopup, hayatını kendi hızında kendi kurallarına göre yaÅŸamayı seçen bir münzevi hakkındaydı bu film. Kafasının dikine dikine, sakin sakin.

Ä°kinci özel mansiyonun ve SÄ°YAD Jürisi Ödülü’nün sahibi ise ‘Kıyıda’ydı. Kıyıdan, kenardan bir yerden dünyanın haline bakan, onu bozmanın, deÄŸiÅŸtirmenin yollarını arayan bir kızın öyküsü.

Biterken ise, Yonca Şık’ın Rupert Everett’a ‘Yeni Bir Dünya için Sinema Ödülü’nü vermeden önce söyledikleri herÅŸeyi toparladı bizim için.

”Haklar ve özgürlükler için giderek daha fazla mücadele etmek gereken su gunlerde Turkiyede eÅŸcinsel olarak, Kürt olarak, muhalif olarak yaÅŸamak zor olsa da, yeni bir dünya umudunu yitirmeyen, bunun icin direnenler adına veriyorum bu ödülü!”

Kocaman teÅŸekkürleri borç biliriz bütün söylemek istediklerimizi böylesine güzel dillendirenlere…

Ve ne mutluyuz ki aradan geçen zamanda Ahmet Şık’ın tahliyesine karar verildi. Ancak, çıkar çıkmaz dediÄŸi gibi, ‘100’den fazla gazeteci, 600’e yakın öğrenci ve 6 bin kadar KCK tutuklusu var’.  Yol uzun, iÅŸ çok.

Mücadele etmeye devam eden herkesin özlemini duyduğu hayatı yaratabilmesini, bunun için çabalayan kimsenin unutulmamasını umuyoruz.

 

+ There are no comments

Add yours