Yemek yemeden bir daha mı düşünsek?


foodinc2Her tarım ürünün yıl boyu bulunabilir hale gelmesi Türkiye için çok da eski olmayan bir durum. Artık ezberledik gibi – ülke global ekonomiye entegre oldukça gelenek yerini konvansiyonel alıyor ya, tarımda yer ve zaman mevhumu da tarihe karışıyor.
Food Inc. da iste bunu anlatıyor, ve çok daha fazlasını. Her ne kadar bir Amerikan gerçeği gibi gözükse de film aslında bu dünyanın gerçeği. Geleneksel çiftliğin yerini sanayi çiflikleri almış, kısır domatesler yeşilken toplanmış, hayvanlar daracık bir kafeste kendi pisliği içinde yüzerken hormonlarla şişirilmiş, tohumlar patentlenmiş, boğazımızdan geçenler sisteme esir düşmüş.

En iyi belgesel Oscar’ına da aday gösterilen filmin girişinde bir meyve reyonunda dolaşırken bir dışses şöyle diyor: : “Bu reyonda mevsim yoktur. Her mevsimde bu kırmızı domatesleri bulabilirsiniz. Çünkü dünyanın her yerinden yemyeşil toplanıp pazara sürülen bu domatesler etilen gazıyla kırmızı rengi alırlar.”

3 Comments

Add yours
  1. M.Caner Ozcan

    Hali hazirda yemekten acilmisken konu, King Corn ‘dan da ( http://www.kingcorn.net/ ) izlemek icab eder bence..Food Inc. kadar yapimi ozenli durmsa da,etrafimizi saran supermarketlerdeki zenginligin esasinda hic zengin olmadigini anlamak “an” meselesi…sadece biraz daha dikkatli bakmak gerek…

  2. esra dem

    filmin girişindeki “this is not a tomato, this is the notion of tomato” dışsesi ile pek güzel ve inceden bir espri anlayışıyla başlamıştı film, çok sevmiştik. ama filmin tamamina bakildiginda oldukça amerikalilar-icin-yapilmis bir belgesel hissi yarattigini söyleyebilirim. yine de bahsettigi ve gosterdigi seyler oldukca guclu. meyve-sebze ve ozellikle et urunlerini tuketirken cok daha secici olmaya yonlendiriyor insani, bu kesin.. bir yildir hala aklimizda o goruntuler ve sık sık paylasmaktayiz insanlarla.

+ Leave a Comment