YAPIMLAB @!f 2015 kazanan projeler belli oldu

YAPIMLAB @!f 2015 kazanan projeler belli oldu


YAPIMLAB @!f Birincilik Ödülü Türkiye’de kadınlık hallerine çok farklı iki yerden yaklaşan, biri belgesel diğeri kurmaca olan 2 projeye birden verildi; “Kaleydoskop” (Yönetmen: Neşet Ufuk Özdemir, Yapımcı: Burak Baysun) ve “Delal’in Türküsü” (Yönetmen-yapımcı: Tülin Dağ). Projeler Pelin Turgut, İlksen Başarır ve Natali Yeres’ten oluşan jüri tarafından değerlendirildi ve 5.000 (beşbin) TL değerindeki YAPIMLAB Ödülü iki film paylaştı.

Jüri, gerekçeli kararlarını “Kaleydeskop; kurmaca türünde, kısa film anlatımına uygunluğu, metaforik yaklaşımı ve farklı kadın olgularını bir araya getirmesiyle birincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır. Delal’in Türküsü ise; belgesel türünde, kişisel bir hikayeden yola çıkarak iki güçlü kadın karakterin dönüşüm ve değişimleriyle ilgili merak uyandırdığı için birincilik ödülünü almaya hak kazanmıştır.” şeklinde açıkladı.

IMG_20150219_141612Diğer 8 proje ise, YAPIMLAB ‘de Zeynep Özbatur Atakan’dan altı ay boyunca Proje Danışmanlığı alacak. Zeynep Özbatur Atakan ile projeleri üzerinde birebir çalışma imkanı bulacak projeler ise şöyle:

  1. Bir Kadın Bir Çocuk, Yönetmen: Kaan Akın, Yapımcı: Ayşe Aydın
  2. Cahide Devekuşu’nun Açık Evliliği, Yönetmen: Ali Kemal Güven, Yapımcı: Seda Özkaraca
  3. Çekilemeyen Sahneler, Yönetmen & Yapımcı: Metin Akdemir
  4. Ebe, Yönetmen: Ezgi Ay, Yapımcı: Beste Yamalıoğlu
  5. Elene, Yönetmen & Yapımcı: Sezen Kayhan, Ortak Yapımcı: Giorgi Kvachadze
  6. Xudawenda Rojê (Güneş’in Tanrıçaları), Yönetmen & Yapımcı: Sevda Usanoğlu
  7. Kim Mihri?, Yönetmen: Berna Gençalp Yapımcı: Berat İlk
  8. Tarlabaşı’ndaki Hayalet, Yönetmen & Yapımcı: Fulya Özlem Daşha

+ There are no comments

Add yours