Wikileaks başlıyor. Az sonra…


wikileaks1Bütün sosyal paylaşım ağlarında şu anda herkes dünyanın en ‘top secret’ yazışmalarını birinci elden tartışıyor, geyiğini yapıyor.

Wikileaks’ten sızanlar anında farklı dillere çevrilip internete yükleniyor. Türkiye’den de bir grup gönüllü şu anda işbaşında.

Pazar akşamı Türkiye saatiyle 20.35 itibariyle sızan belgeler, Amerika’nın Suudi Arabistan ve İran politikası ile ilgili görüşmeler ve yazışmalar ağırlıklı. Kime kime ne demiş? Kime kime ne söz vermiş? (Davutoğlu ‘İran’ın bölgedeki gücünü sınırlayacağız’ sözünü vermiş) Hangi liderler ne pazarlıklar yapmış? Hepsi sabaha kadar www.wikileaks.org ‘da.  Wikileaks akıyor, dünya okuyor, aynı anda.

Dünyanın en hararetli sızıntısını izlemek için:

http://www.wikileaks.org/

http://www.guardian.co.uk/world/interactive/2010/nov/28/us-embassy-cables-wikileaks

belgelerin şifreli torrent doyasını indirmek için: http://bit.ly/hHDjqW

http://www.nytimes.com/2010/11/29/world/29cables.html?_r=1&hp

http://twitter.com/wikileaks

10 Comments

Add yours
 1. Zeynep Erdim

  dün akşam hillary clinton’un savunması faciaydı, yapacak hiçbirşey kalmamış, ne söylese boş. kadın çıktı ‘insanların hayatını tehlikeye atıyor wikileaks’ diyor. kimin? yani şu anda bazı amerikan diplomatları dayak yeme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olabilirler ama onun bunun ardından çemkirmeden önce düşüneceklerdi bunu. peki bu konuşmalar kapalı kapılar ardında yapılırken kimlerin hayatı tehlikeye atılıyor? bir ülke başka bir ülke için ‘e hadi ordu artık bişeyler yapsın’ derken kaç kişinin hayatı tehlikeye atılıyor?

  çok geç çok. yandı gülüm keten helva olmuş bi defa. ayrıca hala ‘security mecurity, onaylamıyoruz, etik diil’ demek yerine sosyal medyanın, internetin gücüyle ilgil iki laf etse, bundan sonra benzer ‘saldırı’lara karşı hazırlıklar mı biraz anlatsaydı en azından daha ilginç bir konuşma yapmış olurdu. bu ‘saldırganlar’ her zaman assange gibi kamu yararına çalışan insanlar olmayabilirler. kanseri yoketmek üzere laboratuvarda yıllarca çalıştıktan sınra sonuçlanmak üzere olan formülü çalmak isteyen ilaç firmaları da olabilirler, nato füze kalkanının uzaktan kumandası mı düğmesi midir nedir onun şifresini ‘e ben de elimde bulundiriyim bakiyim, kullanmazsam da iyi şantaj malzemesi yaparım’ diyen bir başka ülke de.

  ben şahsen clinton’dan asıl sanal saldırılara karşı birkaç cümle duymak isterdim ama diplomatların onun bunun arkasından ‘ay o karıya kıza düşkündür, bi de bi cimri, iş yemeği diye esnaf lokantasına götürdü’ ayol diye rapor geçmelerinden o kadar utanmışlar ki ebele gübele onları savunuyolar. peh! saldır assange kim tutar seni!

 2. Seda Demirel

  Zeynep ya, “nato füze kalkanının uzaktan kumandası mı düğmesi midir nedir” keşke sadece bu cümlen için sevseydim seni :)))) ama o kadar çok sevilecek tarafın var ki… :)))))
  Helal….

 3. sbnm arsu

  Ben WikiLeaks’in haberciler icin overdose durumuna takmis durumdayim. Dusunsenize bugun Tr’de kopan sozde firtina yalnizca 30 mesaj uzerinden donuyor. Geriye kalan 7bin kusur not var. Dunyada ise Iran’in basini ezen Suudlar, birlesen Kore, rusvetle hukumlu kabul eden ada ulkeler gibi 1/1000 leak ile kabaran haber denizinden bahsediyoruz. Bunlardan daha binlercesi beklemede! E simdi yazi islerinde, kucaginda mesajlar oturuyor olsan cildirir misin, cildirmaz misin? Birak yazisini yazmayi, sirf dedikodu maksadiyla konusmaya kalksan nefes yeter mi? Boylesi bitmez tukenmez malzemeyle medya dunyasinin gelecegi kurtuldu, kimse farkinda degil.
  ‘Ali Baba, Acil susam acil demis, magaraya dusmus’ misali guardian ya da nyt merkez ofislerinin hallerini dusunemiyorum. Tamm, haftalar oncesinden heads-up verildi ama yine de binlerce manset haberden bahsediyoruz. Anne agziyla “Allah zihin acikligi versin,” diyesim geliyor.
  “Kili kirk yaralim, yalnis olmasin,” diyerekten yapilan etiksel filtrelemenin otesinde gazetelerin asil icerik olarak neyi filtreledigini gormek de keyifli olacak gibi. Bir gazetenin gordugunu tabii ki bir digeri gormuyor. Yerel versiyonda dunku Sabah, Hurriyet ve Taraf gazetelerini soyle bir tarayin mesela. Hadi eksik meselelerin bir kismi tembellik neticesi diyelim ama gerisi niyettir. Icerigin topuna hakim olmadan farketmek de mumkun degil. Amerikan medyasini da ciddi bir test bekliyor sanki. Bakalim NYT Guardian’in gordugunu gorecek mi? Ya Washington Post? FOX??
  Hillary dunku konusmasinda bu belgelerin topyekun ‘ori-gi-na-le’ oldugunu teyid ettigine gore habercileri confirmation yukunden de kurtardi, sagolsun. Halbuki camur atma ve yeme konusunda tecrubeli bolgemizden tavsiye alsa camura da yatabilir, bunlarin cogu duzmece diyerekten karmasaya karmasa da katabilirdi. Demedi. Ya da ben duymadim.
  Durum bu merkezdeyken basina ‘manset kusu’ konan dunya medyamiza hayirli olsunlar diliyorum. Cumleten kolay gelsin.

 4. loony bin

  Bu arada daha mikro bi not: islerine geldiginde kendi ajanlarinin kimligini acik eden (bkniz palme) gelmeyince de diplomatlarin can guvenligi diye zirlayan da ayni amerikanya.

 5. zerdim

  Ben hala hillary clinton’un çıkıp wikileaks insanların can güvenliğini tehdit ediyor cümlesinin ağırlığını üzerimden atamadım. sen kalk yıllarca insanların can güvenliğini tehdit et, hala eti, hatta etme git direkt öldür, ırak’da afganistan’da isteyerek ya da kazayla ya da umursamadığın ya da becereksiz olduğun için sivilleri öldür, çoluğu çocuğı vur, düğünleri tara sonra wikileaks insanların can güvenliğini tehdit ediyor diye ağla. gerçekten o kadar acınası bir konuşmaydı ki.

  binnaz bu arada biz türkiye’de wiki’yle yatıp wiki’yle kalkıyoruz, amerika’da da aynısı oluyo mu yoksa milletin umru değil mi?

+ Leave a Comment