Venedik’e karşı boş değiliz!


Biz !f 2015 için hazırlıklarımıza başlarken dünyadaki festivallerden de heyecanlı haberler geliyor.

71. Venedik Film Festivali’nin programı bu sene çok iddalı filmlere yer verdi. Biçim ve tarzı ile yenilikçi bağımsız yapımların öne çıkması yaşı bir hayli fazla olan Venedik Festivali’nin hala genç enerjisini koruduğunu gösteriyor. Bizim gibi genç (ve güzel) bir festival için saygıdeğer büyüklerimizden gördüğümüz bu tür hareketler çok seksi!

25847419Venedik’ten birkaç konu var !f’i ilgilendiren, ilki ve en heyecan vericisi; Sivas. Kaan Müjdeci ilk uzun metraj filmiyle Altın Aslan ve Geleceğin Aslanı kategorilerinde yarıştı ve ‘Jüri Özel Ödül’ünü kazandı. Henüz sadece fragmanını izleyebildiğimiz filmin tamamını izlemek için sabırsızlanıyoruz. Zira kısacık fragmandaki (en altta izleyebilirsiniz) renkler, müzik, o müthiş kangal ve film eleştirmenlerinden gelen “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan 11 yaşındaki Doğan İzci büyük bir merak uyandırıyor. Kaan’ın verdiği röpörtajlarda filminden ve hazırlık sürecinden bahsederkenki kararlı ve heyecanlı tavrı özellikle dikkat çekiçi. Radikal’e verdiği röpörtajın sonunda bazen eski sevgilisini düşündüğünü ve yeni sevgilisinin kim olacağını merak ettiğini yazmış. Biz de Sivas’ı sık sık düşündüğümüz bu günlerde yeni filmlerini ayrıca merak etmekteyiz.

!f 2013’te gösterilerek ‘SİYAD Jüri Ödülü’nü alan ve aynı sene ‘En İyi Belgesel’ dalında Oscar’a da aday gösterilmiş The Act of Killing (Öldürme Eylemi) yönetmeni Joshua Oppenheimer’ın yeni filmi The Look of Silence Venedik’te ‘Grand Jury Prize’ ödülünü aldı. Oppenhemier ile !f 2013’te filmini sunmak için !f’e geldiğinde tanışmıştık. O zaman kendisi kadar sevgi dolu ve sakin bir insanın seyircilerin izlemeye zorlandığı, Endonezya’nın kanlı tarihini katliamın sorumlularının ağzından gözler önüne seren bu vahşi belgeseli çekmesine çok şaşırmıştık. Öldürme Eylemi‘nin devamı niteliğinde olan The Look of Silence‘da (Sessizliğin İfadesi) bu sefer katliamın mağdurlarıyla içli dışlı oluyoruz ve izleyenlerin değerlendirmelerine göre ilkinden daha hırçın ve kişisel bir film ile karşı karşıyayız. İzlemek için gün saydığımız bir film daha…

Son olarak Xan Brook’un Guardian yazısında değindiği ilginç bir olaydan, 70. Venedik Film Festival’inde yarışma bölümündeki Under The Skin‘in jenerikleri akarken salonda yuhalanmasından bahsedelim. Zira Jonathan Glazer’ın uzun süre aradan sonra yönettiği ve Scarlett Johansson’un bir uzaylıyı canlandırdığı filmi çok beğenmiş, !f 2014’te göstermiş ve salondan da iyi tepkiler almıştık. Ya da? Bu haberle biraz tereddüte düştük açıkçası… Venedik izleyicisi !f’çilerden daha açık sözlü olabilir mi? Düşük ihtimal. Bence onların göremediği bir şey gördük biz filmde. Siz ne dersiniz? Filmi izleyen !f’çiler aşağıya yorumlarını bırakabilir mi?

71. Venedik Film Festivali’nde verilen tüm ödüllerin listesi için tıklayabilirsiniz. Şimdi sırada Toronto var, festivaller hiç bitmesin!

Sivas Fragmanı:

yazarı twitter’da takip edin

2 Comments

Add yours
  1. Zaf Zaf

    Wow, o kadar yani! Glazer’ın altı senede bir yeni filme imza attığını göz önünde bulundurursak bir sonraki filmine kadar unutulabilecek bir söz gibi geldi bana :)

+ Leave a Comment