Underground partilerden köklü bir sanat etkinliğine


Bugünkü Radikal’de, Erman Ata Uncu yazmış.

Serra Ciliv ve Pelin Turgut işe on yıl önce underground partilerle başlayıp Türkiye’nin ilk bağımsız film festivalini yarattılar. Bildik ismiyle !f, uzun künyesiyle AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, artık 15 şehre uzandı. Yarın başlayacak olan !f’i yaratıcıları Serra Ciliv ve Pelin Turgut’la konuştuk.

Bugünden baktığınızda 10 sene önceki heyecanınızı hatırlayabiliyor musunuz?
Serra Ciliv: O zaman ne yaptığımızı ne yapacağımızı kesinlikle bilmiyormuşuz gibi hissediyorum bugünden bakınca. Okuldan yeni mezun olmuştuk. !f’e başlamadan önce alternatif kültür sanat etkinlikleri kapsamında Orientation adında underground partiler yapmaya başlamıştık. Sanat işleri de oluyordu partilerde. Tamamıyla underground ve izinsizdi. Bizim derdimiz kendi katılmak istediğimiz etkinlikleri hayata geçirmekti ama ne yapacağımızı biliyor muydunuz diye sorarsan bilmiyorduk. Sadece bir hisle hareket ediyorduk.
Pelin Turgut: Bir arkadaşımızın babasından ödünç aldığımız bir ofisimiz vardı çatıkatında. Bir tane bilgisayar, beş kişi… Hayatımızda hiç Excel kullanmamışız ve AFM’ye bütçe yapmamız gerekiyor. Komik yani.

Yazının devamı için tıklayın

Categories

+ There are no comments

Add yours