üç kitap – yıl sonu okuma sepetimizde neler var?


Yorgan altında kitap okuma havaları geldi. Mustafa’yla yazışırken okuduklarımızdan bahsediyorduk da, sizin üçlüde neler var, merak ettik.

winter-book11. wrote for love

I wrote for love.
Then I wrote for money.
With someone like me
it’s the same thing.
– Leonard Cohen, 1975

Book of Longing, Leonard amcanın şiir kitabı. Çoğu manastır döneminden. Ara ara dalmalık, ya da tek solukta sessizce okumalık.

2. Tove Jansson da artık ailemizden sayılır. Sayesinde İskandinav soğununun, rüzgar altındaki minicik bir adanın, fjordların aşkına düştük. Ofis içinde Müminler kod adlı Moomins çocuk dizisiyle ünlendikten (bkz !f 2011) sonra ellilerinde yetişkinler için hikayeler yazmaya başlamış. Bu yıl herkese yılbaşı hediyem, öyle söyleyeyim :)

3. Sonuncu Harry Potter’dayım yeniden. Ben de Dumbledore’u özlüyorum. Serra’ya da Phillip Pullmanlarin ilkini verdim. Havadan mı diyelim, yorganın altında gömülüp on yaşına dönmenin tatlı güvenliliğinden mi, her iki seri de sanki kışa birebir.

Categories

7 Comments

Add yours
 1. esra

  The burned children of America – by Zadie Smith
  Korkma ben varım – Murat Menteş
  The wild things- Dave Eggers

 2. Zeynep Erdim

  ‘After the Quake’ – Murakami çünkü içinde çok güzel tasvirler, uzun yollar, jazz kulüpleri ve şarap var.

  ‘Haroun and the Sea of Stories’ – Salman Rushdie çünkü içinde çok güzel kelime oyunları, küçük çocukla babası ve masal dünyasındaki seyahatleri var.

  ‘Kırık Zarlar’ – Vivet Kanetti çünkü içinde casinolar, kadınlar, birkaç erkek ve ruh halleri var.

 3. Bora Isyar

  Robert Musil – The Man without Qualities
  Irvin Yalom – Lying on the Couch
  Martin Heidegger – Mindfulness

 4. mustafa uzuner

  Uc kitapla yetinmek hayli zor ama hadi ben de dokuleyim :)

  1) Lydia Davis- The Collected Stories of Lydia Davis (Pelin’e de soyledigim gibi bu seneki kesfim; bu nefis kitapta her modunuza uyacak bir oyku bulmak mumkun. Tek cumlelik halet-i ruhiyeler icin bile receteler mevcut! Hala okuyorum.. buyuleniyorum)

  2) Anne Carson- Nox (Bu akordiyon kitap, son senelerde denk geldigim en yarataci tasarimlardan birisine sahip. Carson, filolog, romanci, hikayeci, sair falan.. Yillar once evden ayrilip kaybolan kardesinin oldugu haberi kendisine ulastiginda, bu elyapimi kitaptaki ufak yazitlari, siirleri karaliyor, kardesinin kendisinde biraktigi ufak hatira izlerini kaziyip bir nevi icini dokuyor. Hepsi cok samimi, ic burkucu, fevkalade kisisel.)

  http://nymag.com/arts/books/reviews/65592/

  3) Ulus Baker- Kanaatlerden İmajlara, Duygular Sosyolojisine Dogru (Ulus Baker’in doktora teziymis. Birikim’den yeni cikti. Sosyoloji, felsefe ve sinemayi (belgesel sinemayi) kullanarak ilginc bir yerlere gidiyor gibi. Daha henuz basindayim gerci..)

 5. Serra Ciliv

  cloud atlas- david mitchell // universiteden cok sevdigim bir hocam ‘spiritual detective work’ diye bahsetti.

  kutsal aile- fatih altınöz// tanıdığım tanıyacağım en komik adamlardandır kendisi. daha önce bi dolmuş sahnesini anlatırken gülmekten yere düştüğümü hatırlarım.

  bir cadı masalı- pınar selek.// defne 10 yaşında oldu. bana da vesile oldu, önce okuyorum, sonra ona veriyorum beğendiğim kitapları.

 6. Yeşim Erdem

  Tove Jansson- The Summer Book
  Claire Tomalin – Jane Austen A life
  Hafif okuma için: Stieg Larsson The girl with the dragon tattoo ve gerisi..

+ Leave a Comment