Two Years At Sea / Ben neden sevdim?


2011 tartışmasız Ben Rivers’ın yılıydı. Önce başyapıt niteliğinde bir orta metraj, sonrasında 20 dakikalık nefes kesici Sack Barrow geldi. Bunlara Eylül ayında Venedik’te dünya prömiyerini yapıp Orizzonti Fipresci özel ödülü alan ilk uzun metrajı Two Years At Sea eklendi. Şüphesiz senenin en önemli, heyecan verici yönetmenlerinden birisiyle karşı karşıyayız. Bunlardan 40 dakikalık Slow Action, ütopik bir adanın etrafında bilimkurgusal anlatısıyla dikkat çekerken, Jarman ve Greenaway’in deneysel ilgileriyle, kontrollü bir Brakhage soyutlayıcılığına sahip.


Ben Rivers, hâlâ analog formatta çalışıyor (filmlerini sinemaskop olarak süper 16mm çekiyor) ve tedavülden kalkana kadar Kodak X Plus marka stok kullanıyormuş; bütün laboratuar işlemlerini kendi mutfağında kurduğu bir düzenekle yapıyor. Sinemayı Godard’ın sıkça bahsettiği ‘sıfır noktası’na indirgeyebilmiş olması oldukça umut verici.

Two Year At Sea‘yle, daha önce This Is My Land‘de konu edindiği Jack’in hikâyesini bıraktığı yerden tekrar ziyaret ediyor. Jack hayatı sıfır noktasına indirgeyebilmiş, İskoçya’da ormanın derinliklerinde münzevi ve oldukça mütevazı bir yaşam sürüyor. Jack Williams gerçek bir karakter olmasına rağmen, Rivers’ın filminde tüm çeperleri kendi gerçekliğiyle çevrili olan kurmaca bir dünyada karşımıza çıkıyor. Bazen komik, çoğu zaman büyüleyici. Jürimize arz-ı endam edecek Andréa Picard film hakkında şöyle buyurmuş:

“Filmdeki her kare yaşamla -ve muhteşem natürmort görüntülerle- çatırdıyor ve zaman durmuş gibi hissedilse de bir saat tıkıtısı cömertçe kendini farkettiriyor. Bir şekilde Béla Tarr’ın Torino Atı‘nın tam zıttında yer alıyor Two Years At Sea: rüzgâr uğultuları yerine kuş sesleri, sıkışmışklık yerine özgürlük, Nietzscheci çaresizlik yerine nostaljiyle sürükleyen bir melankoli vaat ederek.”

Two Years At Sea, 21 Şubat  16:00 Cinebonus Maçka G-Mall, 24 Şubat 2012 14:30 AFM Fitaş Salon 1 ve 25 Şubat 16:00 Cinebonus Maçka G-Mall. Son iki gösterimde Ben Rivers da burada olacak.

 

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment