Türkiye’nin demokrat komşuları Haiti, Yeni Gine, Burma


18 yıl önce bu sabah Uğur Mumcu evden çıktı, arabasına binmek için anahtarı kilide soktuğunda aracına yerleştirilen bomba patladı. Mumcu öldürüldü. Güldal Mumcu’nun ‘Eşimin katillerini bulun’ dediği zamanın İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın ‘Bir tuğlayı çekemem, çekersem duvar yıkılır’ cevabı kulaklarımızı hala acıtıyor.

21 yıl önce 31 Ocak’ta Prof. Muammer Aksoy da bir sabah evinin önünde vuruldu. Yeni bir anayasa için çalışıyordu. 21 yıl sonra hala yeni bir anayasa için çalışılıyor.

um:ag (Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı) 24 – 3 Ocak arasında ”Adalet ve Demokrasi Haftası” kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyor. Farklı kentlerde etkinlikler düzenlenecek. Adalet ve demokrasinin ‘gerekliliği’ anlatılacak. Adaletin ve demokrasinin neden gerekli olduğu insanlara anlatılır mı? Anlatılması gerekiyorsa bu durum o ülke hakkında nasıl bir fikir verir? Adalet ve demokrasi kavramlarını hangi ülkeler anıyor, anlatıyor, kutluyor diye Google’dan baktım. Güney Afrika, Yeni Gine, Haiti, Burma çıktı karşıma. Bir de BM (Birleşmiş Milletler)’in yine benzer sorunlar yaşayan ülkelerde yaşayan adalet ve demokrasi kahramanlarına verdikleri ödüller döküldü.

İnternetteki en beylik arama motorundan iki dakikada çıkan bu sonuç Türkiye’nin adalet ve demokrasi deneyiminde kimlerle komşu olduğunu şıp diye özetleyiveriyor. Devlet, öldürdüklerinin katillerini ‘adalet’e teslim etmedikçe Türkiye bir ‘demokrasi’ olmayacak, komşuları değişmeyecek. Biz hepsini hatırlıyoruz, hatırlatmaya da devam edeceğiz.

+ There are no comments

Add yours