Trans Onurlu ve Türkiyeli


‘Peki o neden tutuklandı?’ diye sormuyoruz artık.

Oda TV davasında tutuklananlar için sorduk, pankart açan öğrenciler, Hopa’daki işkence ve tutuklamalar sırasında afallamaktan sesimiz kesildi, KCK için tutuklananlara gelince, ve bir yandan da tutuklanıp bırakılan ve tutuklanırmış gibi yapılanları görünce ‘Allahın ve adaletin işine karışılmaz’ diye düşünmeye başladık, şaşkınlıktan hafif bir zemin kaybı, irtifadan hafif bir mide bulantısı var kimimizde.

Bu kadar çok tutuklama arasında çok az bahsedilmiş olan bir başka olayın karakterlerinden biri Buse Kılıçkaya.

İçinde üç kişi oturdukları arabadan polis tarafından indirilmek istendiler. Olay yerine avukatlarını çağırmak istediklerinde polis arabanın içine biber gazı sıktı. Buse ve arkadaşlarını saçlarından sürükleyerek arabadan çıkarttı. Karakola giderek polisten şikayetçi olan Buse’den polis de şikayetçi oldu. Polislerin Buse Kılıçkaya, Derya Tunç ve Naz Güdümlü hakkında yaptıkları  ‘polisi görevinden alıkoymak’ şikayeti kabul edildi, Buse, Derya ve Naz’ın darp ve zor kullanma şikayetleri kabul edilmedi.

Hikayede atladığımız ne var?

Buse’nin ağzından öğrenelim: ‘Her şey kamera kayıtlarında var. Devlet malına zarar vermekten ceza aldık, kayıtlarda polis devlet malı denilen şeyi kendisi düşürdüğünü ve davacı olmadığını söylüyor. Neden gözaltına alındığımızı sorduğumuzda polis suçumuzun “travesti olmak” olduğunu söylüyor.’

Buse, Naz ve Derya arabanın içinde iş bekliyorlardı, seks işçiliği ile hayatların devam ettiriyorlar, istihdam konusunda başka şansları yok denecek kadar az. Yalnız da değiller, onlar gibi pek çok trans seks işçisi var, bir kısmı örgütlü, haklarını biliyorlar, ne zaman karakola gitmeleri, hangi koşullarda önce avukatlarını aramaları gerektiğini, seks işçiliğinin kanunen yasak olmadığını biliyorlar.

Götürüldükleri polis karakolu, Pembe Hayat üyesi olan Buse’nin her sene yapılan hak ihlalleriyle ilgili rapor hazırladığı polis karakolu. Yapılan raporlamalar kitap haline getiriliyor.

Yakınlarda çıkacak olan bir başka kitap da Trans Onurlu ve Türkiyeli adlı bir projeye ait. Türkiye’nin farklı şehirlerinden 17 transın hayatlarından, geçmişlerinden, aktivizmden, seks işçiliğinden bahsettikleri, Türkiye’de trans olmayı anlatan multi-medya sergi, derlenen tüm röportajların ve portrelerin yer alacağı bir kitaba da dönüştürülecek.

11 Kasım’da Cezayir Apartmanı’nda yer alacak sergi Türkiyeli transların hayatlarını anlamamıza yardımcı olacak.  Neler yaşadıklarını ve neler istediklerini kendilerinden öğrenmek için ziyaret etmek gerek.

http://transonurluveturkiyeli.tumblr.com/

+ There are no comments

Add yours