Tove Jansson’ın Moominleri !f’te. Hem de 3D!


Finlandiyalı yazar Tove Jansson’un Moomins serisini bilirsiniz. Tombul, maceraperest moominlerin sakin görünen hayatlarında onu bunu merak edip çıktıkları yolculukları, karşılaştıkları tuhaf karakterleri, naifliklerini ve bilgeliklerini.

İşte bu çocuk serisi Moominlerden kuyruklu yıldızlı olanı üç boyutlu olarak uyarlandı. !f’te gösterilecek bu Şubat. Çocuklar ve moominlerden vazgeçemeyen ya da bu dünyayı merak eden yetişkinler için iki cumartesi İstinye Park’ta dublajlı.. 5 Şubatta biletlerin ön satışı başlıyor, aklınızda olsun.

Çocuklar için de büyükler için de hiç bir yorum, saptama, tespit, analiz, kıssadan hisse yapmadan, hayatın özünü yakalayan su gibi akan hikayeler yazabilmek çok az yazara nasip olmuş bir yetenek. Biri kesinlikle Tove Jansson. Summer Book mesela, terapi kitabı gibi bişey. İçimizin şiştiği her zaman bir pasaj yeniden okunmalı. Beş dakikada yürüyerek katedilen o adada büyükanne ve torunun yarattığı dev dünya, ‘reality check’ gibi. Dengeyi bulursun tekrar. Dosdoğru yaşamak için ihtiyacın olan o ilk bilgiye götürür. Ya da gerçek olan tek bilgiye. Ki onu tanımlayamam. Okuyan bilir, okumayan okusun kendi için görsün. Çocuklar Jansson kitaplarıyla büyürse kesin hayal güçleri daha geniş, daha dingin, daha bilge yetişkinler olur. Komik belki söylediğim ama kesinlikle öyle:)

2 Comments

Add yours
  1. mustafa uzuner

    filmin muziklerini yapan bjork de bu serinin hayranlarindanmis :) buradaki festivallerden birisinde de gosterilmisti, ama cocuk menusu bolumunde oynadigi icin atlamistim. merak ettim simdi

+ Leave a Comment