‘The Look of Silence / Sessizliğin Bakışı’ !f 2015’te!

‘The Look of Silence / Sessizliğin Bakışı’ !f 2015’te!


unnamedSıkı !f’çiler bu filmi iyi hatırlar, 2013’te Keş!f yarışması ve !f2’de ağzımız açık izlemiştik. Evet, ‘The Act of Killing’den bahsediyorum. Hani şu 60’ların ortasında Endonezya’da gerçekleşen, hükümet ve askerin ortaklaşa düzenlediği darbe sonucu yüzbinlerce insanın ölümüyle sonuçlanan soykırımı katillerin gözünden anlatan filmden.

2013’te filmin gösterimi için !f İstanbul’a konuk olarak karakterinin güzelliğiyle de bizi büyüleyen ve SİYAD  Jürisi Ödülü ile !f’ten ayrılan Joshua Oppenheimer bu sefer mağdurlarla görüşüyor ve katliamdan sağ kurtulmayı başarmış bir ailenin, çocuklarının ölümünden sorumlu olan adamlarla yüzleşmesine tanıklık ediyor.

Werner Herzog, Errol Morris ve Andre Singer’ın destekleriyle hayat bulan “The Look of Silence”, ilk gösterimini yaptığı Venedik’ten FIPRESCI ödülüyle ayrılmıştı. Indiewire’ın “Act of Killing bir çığlıktı, The Look of Silence ise matemin yürek parçalayıcı şarkısı” sözleriyle övdüğü “The Look of Silence / Sessizliğin Bakışı”, belgesel sinemanın kabesi sayılan CPH:DOX’un da en iyi belgeseli seçilmişti.

İlk filmin yarattığı şaşkınlığı üzerimizden atmanın aylar sürdüğünü hatırlıyorum. ‘The Look of Silence’ ile yeniden nasıl bir tokat yiyeceğimizi çok merak ediyorum. Şubat bir an önce gelsin artık!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tw8IbBexnDk[/youtube]

+ There are no comments

Add yours