The difference between shooting with a gun and shooting with a camera ; Açık Sinema


”The difference between shooting with a gun and shooting with a camera / Bir silahla ateş etmek ve bir kamera ile çekim yapmak (ateş etmek) arasındaki fark”

 

11. senemizi dönüp dünyaya bakınca gördüğümüz eylemler ve hareketlerden esinlenerek yaptık. Arka Bahçe filmleri ayrık otu olan herkesin aslında bahçedeki diğer herkesle birlikte yeşerdiğini göstersin istedik. Bu sene ilk kez yaptığımız güzel şeylerden biri de Açık Sinema‘ydı. SALT Beyoğlu’nda her gün bir başka konuda filmler üzerinden konuşalım istedik. Vicdani ret, mülteciler, alternatif ekonomiler gibi konular Arka Bahçe’deki sohbetlerin konusu oldu. Bazılarında SALT kapandı, ama mikrofon elden ele dolaşmaya devam ettiği için gitmemekte ısrar ettik. Açık kaynak gösterilen, daha önce başka festivallerde gösterimi yapılmış olan filmlere bu kadar çok izleyici olmasını biz de beklemiyorduk.

Açık Sinema Arka Bahçe gösterimlerinden en heyecanla beklediklerimizden biri ‘Direnişin Kamerası‘ oldu. Dünyanın farklı yerlerinden direnişleri izledik ve direnişlerin kaydını alan video-aktivistler ekranda gördüğümüz görüntüler bize ulaşana kadar yaşananları anlattı.

Bize Amerika’daki Occupy eylemlerini anlatan WITNESS grubundan Ryan Schlief, Suriye’deki hala çok sıcak olayları ve hayatın acı ama gerçek tarafı ölümleri anlatan Ömer, Pockets Of Resistance filmi yönetmeni Ralf Christensen ve Milen Nae ile geçen Direnişin Kameraları gününden minik bir video.

 

 

+ There are no comments

Add yours