The difference between shooting with a gun and shooting with a camera ; Açık Sinema


”The difference between shooting with a gun and shooting with a camera / Bir silahla ateÅŸ etmek ve bir kamera ile çekim yapmak (ateÅŸ etmek) arasındaki fark”

 

11. senemizi dönüp dünyaya bakınca gördüğümüz eylemler ve hareketlerden esinlenerek yaptık. Arka Bahçe filmleri ayrık otu olan herkesin aslında bahçedeki diÄŸer herkesle birlikte yeÅŸerdiÄŸini göstersin istedik. Bu sene ilk kez yaptığımız güzel ÅŸeylerden biri de Açık Sinema‘ydı. SALT BeyoÄŸlu’nda her gün bir baÅŸka konuda filmler üzerinden konuÅŸalım istedik. Vicdani ret, mülteciler, alternatif ekonomiler gibi konular Arka Bahçe’deki sohbetlerin konusu oldu. Bazılarında SALT kapandı, ama mikrofon elden ele dolaÅŸmaya devam ettiÄŸi için gitmemekte ısrar ettik. Açık kaynak gösterilen, daha önce baÅŸka festivallerde gösterimi yapılmış olan filmlere bu kadar çok izleyici olmasını biz de beklemiyorduk.

Açık Sinema Arka Bahçe gösterimlerinden en heyecanla beklediklerimizden biri ‘DireniÅŸin Kamerası‘ oldu. Dünyanın farklı yerlerinden direniÅŸleri izledik ve direniÅŸlerin kaydını alan video-aktivistler ekranda gördüğümüz görüntüler bize ulaÅŸana kadar yaÅŸananları anlattı.

Bize Amerika’daki Occupy eylemlerini anlatan WITNESS grubundan Ryan Schlief, Suriye’deki hala çok sıcak olayları ve hayatın acı ama gerçek tarafı ölümleri anlatan Ömer, Pockets Of Resistance filmi yönetmeni Ralf Christensen ve Milen Nae ile geçen DireniÅŸin Kameraları gününden minik bir video.

 

 

+ There are no comments

Add yours