Tavsiyeler-2… Şöööyle bir arkaya yaslanıp film izleyelim…


Malum, bir günde öyle birkaç paragraf bir arada yazılamıyor bu aralar.

Neyse dinlendim, devam ediyorum.

Gördüm allahaşkına kaçırmayın filmlerim:

Incendies- Bu yılın en iyi filmlerinden. Bütün şarkı söyleyen kadınlara ve onlardan haberi olmayan yeni nesillere selam olsun; hala savaşmak, öldürmek ve işkence etmek isteyenlere de kapak olsun.

Never let me go- I heart Carey Mulligan. I heart Kazuo Ishiguro. Bayıldım. Huffington Post’ta bi adam ‘ sevmesi zor bi film; sessizce, bir yoga sınıfına yakışacak bir his ve hızla ilerliyor demiÅŸ. Bana komaz. Yoga yapalım aÄŸlanacak halimize derim.

Another year- Ah Mike Leigh!

Meek’s cutoff-  Kelly Reichardt Wendy and Lucie’de nasıl Amerika’nın özüne indiyse, bu sefer de taa 1845’ten aynı iÅŸi yapabiliyor, aynı sadelikle. Bir de Debra Granik ve Kelly Reichardt hakkında birlikte bir yazı yazasım geldi, ‘Yeni amerikan kadın auteur’ler ve ‘gerçek güç dingin güçtür’ konulu bi kompozisyon. Ama yazmam herhalde. Duvara bakarım onun yerine.

Göbeklitepe- Bir ‘herÅŸeyi yeni baÅŸtan düşünelim’ filmi.

Wasteland- Güzelliğiyle ağlattı beni.  Bazen belgesellerde insanların ve sanat işlerinin ve belgeselin güzelliğiyle birbirine karışır baş döndürür ya, öyle.  İnsandan ümit kesilmez.

Unutma beni Istanbul- Ben bu Hüseyin’in yumuÅŸak bakışını seviyorum. Yapımcıyken de taşırmış meÄŸer aynı bakışı. Hep yönetmenlerle toplantılarında orada olmak istedim. Otelo’daki Ayça Damgacı, Half Moon’daki hatunların muhabbetleri ve oyunculukları, ve Almost’un tatlılığı için izlemeye deÄŸer.

Ä°yi seyirler.

4 Comments

Add yours
  1. 3
    eren

    Filmin konusu kadar, beyazperdeye taşınma ÅŸekli de hayli entrasan. M.Caner Alper ve Mehmet Binay 2007 yılında, sayıları iyice azalmış zenneler üzerine belgesel yapmak için baÅŸladıkları proje; aynı yıl içerisinde, yakın arkadaÅŸları Ahmet Yıldız’ın, cinsel kimliÄŸini açıkladığı için babası tarafından öldürülmesiyle farklı bir boyut kazandı.Kaynak: http://www.filmler.com.tr/haber/zenne-sonunda-seyirci-ile-bulusuyor.html

+ Leave a Comment