Sundance’in keşifleri


Ve sıra geldi Sundance’e… Adaylar önceki gün açıklandı, festival 17 Şubat’ta. Program yine keşiflerle dolu.

Amerika yapımı filmlerin yarıştığı bölümde Türkiye’de ilk kez !f’te tanıştığımız yönetmenlerin filmleri dikkat çekiyor. İki sene önce izlediğimiz Easier with Practice/El Yordamı’nın yönetmeni Kyle Patrick Alvarez’in filmi C.O.G., !fçilerin gönlünde ayrı bir yeri olan Amreeka’nın yönetmeni Cherien Dabis’in festivalin açılışını da yapacak filmi May in the Summer (soldaki fotoğraf) ilk bakışta gözümüze takılanlar…

Bir de, hem hayatlarına odaklandığı isimler hem de oyuncularıyla gözümüzü alamadığımız bir film var ki, o da John Krokidas’ın yönettiği Kill Your Darlings. Filme dair bildiklerimiz çok az ama heyecanlanmak için yeterli: 1 – Allen Ginsberg, Jack Kerouac ve William Burroughs arasındaki ilişki etrafında dönüyor ve bir cinayet hikâyesi anlatıyor. 2 – Ginsberg’i Harry Potter’dan sonra kendini başka sulara salmaktan kaçınmayan Daniel Radcliffe oynuyor. 3 – Jennifer Jason Leigh de annesi rolünde!

Endonezya’dan Afganistan’a geniş bir coğrafyadan filmlerin yarıştığı “Dünya Dramatik” bölümünün bizi en heyecanlandıran filmi ise, yine !f’te La Nana/Hizmetçi’sini izlediğimiz Sebastián Silva’nın son filmi Crystal Fairy. Silva yine unutmayacağımız bir kadın karakter yaratmış görünüyor. Şimdilik bekliyoruz.

Categories

+ There are no comments

Add yours