Sundance Lab Türkiye’nin Tarantino’larını seçti!


Etgar Keret, Bilekkesenler'in ilhamı, bu festival hepimize ilham olacak..

Dört Türk yönetmenin ilham veren projesi Sundance Lab’te yoğrulacak. Bizim Reservoir Dogs ya da Requiem for a Dream’lerimiz masaya yatırılacak. En az o yönetmenler kadar heyecanlıyız! Neden mi?

Önce Sundance Lab nedir? Dünyaca ünlü yönetmenler yetiştiren Sundance Enstitüsü kapsamında yürütülen bir work shop denebilir. Kurucusu Robert Redford. Quentin Tarantino, Daren Aronofsky, Steven Soderbergh, Shirin Neshat, Paul Thomas Anderson gibi pek çok isim buradan geçti.

Ne yapıyor Sundance Lab? Dünyanın dört bir yanından gelen senaryoları topluyor. İlham verenleri alıyor, yaratıcılarıyla beraber bu lab’e sokuyor. Yeni yeteneklerin, dünyaca ünlü yazar ve yönetmenlerle projelerini geliştirebilecekleri bir ortam sağlıyor. 1981’den bu yana..

Bizimle ne alakası var? Üç yıldır Sundance ile işbirliği içindeyiz. Bu yıl meyve toplama yılı. İstanbul’da Sundance Lab yapıyoruz! Bu amaçla Sundance lab danışmanları; Etgar Keret, Bill Wheeler ve Wesley Strick gibi ünlü Hollywood senaristleri festivalimize geliyor.

Kimleri seçtiler? Türk sinemasının geleceğini temsil eden dört yönetmen:
Aslı Özge; ‘Köprüdekiler’ ile İstanbul film festivalinin birincisi oldu.
Neşimi Yetik; ‘Döşeğimde Ölürken’, !f İstanbul dahil pek çok festivalde gösterildi.
Melisa Önel; ‘Ben ve Buri Bala’ ile Antalya Film Festivalinde en iyi belgesel seçildi.
Orhan Eskiköy; ‘İki Dil Bir Bavul’ ile Altın Portakal’da en iyi ilk film dahil birçok festivalde gösterildi, çeşitli ödüller aldı.

Biz çok gururluyuz dört yönetmenimize bu fırsatı sunduğumuz için. Sundance ile lab, Film Forward insiyatifi ve herkese açık atölye ve sunumlar gibi birçok ortaklık geliştirip sizlerle paylaşabildiğimiz için. Sundance’ten bize, bizden size 10. yıl armağanları…

+ There are no comments

Add yours