Şubat’ta Anime Başkadır

Şubat’ta Anime Başkadır


!f Istanbul’dan anime tutkunlarına müjde! Anime ustası Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film “The Tale of The Princess Kaguya/Prenses Kaguya Masalı” ve Miyazaki’nin hayatının yanı sıra Ghibli Stüdyoları’nın kapanması haberinin gerisinde yatanları anlatan “The Kingdom of Dreams and Madness/Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek!

TheTalePrincessOfKaguya04

70’lerin kült animasyonu Heidi’nin yönetmenliğinin yanı sıra “Grave of the Fireflies”, “Only Yesterday”, “My Neighbors the Yamadas” gibi pek çok kült animeye imza atmış Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film de olan “The Tale of The Princess Kaguya/Prenses Kaguya Masalı”, yaşlı bir çiftin ormanda bulup büyüttükleri sihirli bir bebeğin masalsı hikâyesini anlatıyor. Pek çok eleştirmenin hayranlıkla karşıladığı ve gerçek bir sanat eseri olarak nitelendirip yılın en iyi animasyonu saydıkları film, Ghibli Stüdyoları’nda sırf elle çizilerek ve sulu boyayla renklendirilerek yaratıldı.

TheKingdomOfDreamsAndMadness01

Ghibli Stüdyoları’na selam gönderdiğimiz bir diğer film “Oyun” bölümünde yer alan “The Kingdom of Dreams and Madness/Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı”. Anime dünyasının ustası Hayao Miyazaki’nin hayatını konu alan film aynı zamanda, “Spirited Away”, “My Neighbor Totoro”, “Princess Mononoke” gibi anime klasiklerini yaratmış Ghibli Stüdyoları’nın artık üretimleri durduracağı açıklamasının ardında yaşananları anlatmasıyla da türün tutkunlarını heyecanlandıran bir belgesel.

The Tale Princess of Kaguya/Prenses Kaguya’nın Öyküsü’nün fragmanı:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GRTqgv8QVe4[/youtube]

The Kingdom of Dreams and Madness/ Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı’nın fragmanı:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z6d_5xrmyW4[/youtube]

2 Comments

Add yours
  1. Zaferhan Yumru

    Merhaba Cem, 14. !f istanbul 12-22 Şubat 2015 tarihlerinde gerçekleşecek. Film gösterim takvimi Ocak ayı sonlarında netleşir, o zaman gelince ifistanbul.com’u ziyaret ederek festival takvimini oluşturabilirsin. Sevgiler.

+ Leave a Comment