Sonunda birileri yazdı…


siddet”İstanbul Dolmabahçe’de YÖK’ü protesto etmek ve parasız eğitim taleplerini dillendirmek için yürümek isteyen öğrencilere polisin uyguladığı şiddet hiçbir şekilde kabul edilemez ve meşrulaştırılamaz.

Protestocu öğrencileri uygun alanlara kanalize etmek ya da çeşitli şiddet içermeyen yöntemlerle kalabalığı dağıtmayı denemek yerine dayak atmak, yerlerde sürüklemek ve benzeri şekillerde işkence yapmak polisin görevini yerine getirmesi olarak değerlendirilemez. Bir kamu görevlisi olan polis “karşımdaki beni tahrik etti”, “olayda provokasyon vardı” gerekçeleri ile protestocular da dahil hiçbir vatandaşa fütursuzca şiddet uygulayamaz. Ekranlardan bizlere izlettirilen öğrencilere dayak görüntüleri yeterince rahatsız ediciyken, olayla ilgili yetkili ağızlardan hiçbir özür ve telafi amaçlı açıklama gelmemesi vicdanlarımızı derinden yaralamıştır. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın olayla ilgili çeşitli ayrıntıları kullanarak uygulanan şiddeti haklı ve meşru göstermesi kabul edilemez. Hükümet yetkilileri ise bir an evvel muhalif vatandaşlarına karşı da sorumlulukları olduğunu hatırlamalıdır.

Öğrencilere reva görülen işkence ve kötü muameleyi kınıyoruz. Henüz annesinin karnında 5buçuk aylıkken öldürülen isimsiz bebek de dahil olmak üzere olaylarda zarar gören tüm mağdurların yanında yer almayı taahhüt ediyoruz. Ta ki olayların öncesinde ve sonrasında yaşanan zulmü bizlere meşru göstermeye çalışan yetkililer öğrencilerin mağduriyetlerini gidermeye azmedinceye kadar…”

diye yazmış AKDER. Konuyla ilgili şimdiye kadar en net, en doğru duruşun yıllarca üniversitelerde başörtüsü giyebilme hakkı için mücadele eden ve başkan ve bütün üyelerinin başörtülü olduğu bir STK’dan gelmesi bazıları için ne kadar hazin bir durum.

2 Comments

Add yours
  1. ahmet kayışoğlu

    birde ne olur bizim gözümüzle yani orta yaşlarda yaşını başına almış hayatla mücadeleden başka birşey yapmıyan eldeki avuçtakini çocukları okusun diye kendi nefsinden fedakarlık yapıp üniversitelere gönderen ebeveyler biz sizleri polise taş molotof kokteyli vesair şeyler atasınız diyemi bağrımıza yumruklar vurduk konuşacaklarınızı insan gibi dile getiremezmisiniz parasız eğitim diyorsunuz herseyın bır bedeli var ödemek zorundasınız hepinizin okumanızada hacet yok şu anda ihtiyacımız olan mürekep yalamışlar deyil teknik eleman ve bedeni ile bir fiil çalışacak zümrelerdir.
    çıkın çarşıya sanayiye bakın kımse cocuğunu artık cıraklığa göndermiyor herkes okumak peşinde 81 vilayette her lisede mezun olmak çocuk oyuncağı ya ilersi 18 yaşını aşmış kimse o saaten sonra ne öğrenir al sana cahillerden oluşan ve hiç bir işe yaramayan dev bir ordu uyanın artık yeteri kadar okuyan var daha fazlasına ihtiyacımız yok

  2. Ahmet

    Ne demek yeteri kadar okuyan var daha fazlasina ihtiyacimiz yok?

    Okumayan toplumlar kole olmaya mahkumdur. Okumaktan kastim, duz bir liseye gidip diploma almak degil. Toplumuzda yeteri kadar okuyan, arastiran, sorgulayan bireyler olmadigi icin cehalet aldi basini yurudu. Ondan sonra bu topluma bu hukumet layik diyoruz…

+ Leave a Comment