Silahlar sussun, barış konuşsun


Fotoğraf: Roberto Kusterle - Le Ali Dei Sogni, 2004

Fotoğraf: Roberto Kusterle – Le Ali Dei Sogni, 2004

BDP ile Öcalan’ın İmralı’da yaptığı görüşme ardından Radikal Gazetesi’nin başlattığı “Barış için sizde konuşun” çağrısına umut ve barış mesajlarıyla dolu mektuplar yağıyor. Bir çok sanatçı da çağrıya destek veren konuşmalarında iki tarafı da empatiye davet etmiş. Devamlı kutuplaşmaların ve ayrışmaların yaşandığı bu konuda artık barış için ağız birliği yapılması gerçekten umut verici. Umuyoruz ki bu çizgiden ayrılmaz, küçük gazlara gelmez, önemli olanın barış ve huzur içinde kardeşçe birlikte yaşayabilmek olduğunu unutmadan hayatımıza devam ederiz.

Barış için konuşan sinemacıların dilekleri de ortak:

Bu sıralar oyun atölyesi’nin Antonius ve Kleopatra oyununda Sezar’ı canlandıran, çok sevdiğimiz Mert Fırat: “Diyaloğa dayalı her türlü görüşmeden umutluyum. Yeter ki iki cepheden de yapılan çalışmaların sonucu kısa ömürlü olmasın. İki taraf için de siyaset yapılmayacak kadar önemli bir konu. Sonuçta insanlar ölüyor, dillerini unutuyor, yerlerini değiştiriyorlar. Ve konuşulan çözümün net bir şekilde hemen uygulamaya geçmesini temenni ediyorum.”

Bal ile Berlin’de Altın Ayı alan, bir sonraki filmini merakla beklediğimiz Semih Kaplanoğlu: “Bu kez daha kuvvetli bir irade ve mutabakat var gibi geliyor bana. Hep şunu düşündüm: 33 er, Uludere, Başbağlar… İki taraf için de bütün bu masumların kanı barışa vesile olur. Barış gelirse devlet onlara olan burcunu ödemiş olur. İnşallah bu süreçte barış gelir.”

 

 

Categories

+ There are no comments

Add yours