Sig-Gig


Kinogamma filmlerini izlediniz mi?  Peki yönetmeni Sig’e Beyoğlunu tavaf ederken hiç rast geldiniz mi?
Muhtemelen evet..
Sig bir gezgin, bir gözlemci, biraz deli, bir belgeci, bir çellist, bir piyanist…  nerde aksam orda sabah produksiyon…
Gece yarısı İstanbul’a ayak basar basmaz Lokal’i resmen ele geçirdi ve arkadaşı Stalk’la beraber korsan bir elektro-jazz seansı attırıverdi. Prodüksiyon Ahmet’ten, içkilerse bizdendi.

Asıl müzik ziyafeti bu Pazar saat 20.30‘da Babylon‘da.
Sig (cello/piano)
Kus (beatbox)
Murat Çopur (bas)
Korhan Futacı (saksafon)
Boran Volkan Kaya (klarnet)
Ramiz (Vokal/MC)
Visuals by Cotton AV + guests
Free Cinematic Sessions: www.myspace.com/freecinematicsessionsbysig4

l_046ad699492e772ef600f56fe8a01f16Bu arada !fzine da Sig’le bir baklavacıda söyleşti.

Kinogamma’nın arkasındaki fikir nedir?
Hiçbir felsefi dayanağı yok. Sadece sokaklarda gezip çekiyorum. Sabah kalkıyorsun, kameran elinde, başına neler geleceğini bilmiyorsun. Spontan bir şekilde yapmayı seviyorum: sağa dön veya sola…

Kurgu yaparken yolda başınıza gelenlerin sırasını değiştiriyor musunuz?
Ben imgelerle, bir şiirdeki kelimlerle olduğu gibi, her birini birbirinden bağımsız alarak çalışıyorum, bir anlam aramıyorum. Çünkü bir anlam aramaya başladığınızda o şey evrenselleşir.İnsanlara imgeler üzerinde kendi yorumlarını yapabilme özgürlüğü vermek güzel birşey. Tabi bunun için oldukça çok vakte ihtiyacım oluyor. Kinogamma’nın kurgusu 2 yılımı aldı.

Onları çektiğinizde insanların tepkisi nasıl oluyor?
Sadece gidiyor ve çekiyorum. İzin almıyorum; kimsenin benim için rol yapmasını istemiyorum. Aramızda daha ilk bakışta ortaya çıkan mucizevi bir gizem var. Eğer o kişi yüzünün çekilmesini istemiyorsa onu zorlamıyorum. Sanırım ben hep gizemli sahneleri seçiyorum. Tüm bunlar çok fazla sevgi, insanlık ve güven hakkında…

Bir sonraki durağınız neresi olacak?
Gerçekten bilmiyorum. Kinogamma için 3 yıl çalıştım. Bu sürecin çoğunda yalnızdım. Bu bütçesiz bir film: yani tamamen özgür. Sadece bana kurguda yardım eden bazı arkadaşlarım var. Eğer kendim çekiyor olmasaydım daha kolay olurdu. Çünkü bence 3 tane çok güzel çekimin arasından hangisinin daha güzel olduğunu seçmeye çalışmak zor birşey.
Rop: Zeynep Güzel