SESAM was there


p10103611

Kaç yıldır gittiği yeri bilen ayaklarımın götürdüğü yere doğru yağmur çamur demeden yola koyuldum öğleyin izinlerimizi almaya. Vardığımda uzun süre önce taşındıklarını öğrendim.  Önünden geçtikçe gözümün gayriihtiyari kaydığı tabelası hâlâ yerinde durduğu  için gariplik hissetmemişim fakat sokak üstündeki mağazalarda da giderayaklık havası var.

Festivalseverlerin iyi bildiÄŸi bir yer, yavaÅŸ yavaÅŸ inÅŸaat alanına ve alışveriÅŸ merkezlerine dönüşen bölge burası… Buraları da tahnitleyecekler cici cici Passage Oriental gibi.

AVM müşterisi vicdanlarımızı okşayarak, tüketme iştahımızı kabartarak.

p10103591SESAM’ın yeni yeri bizim mahalledeymiÅŸ meÄŸer, Pangaltı’daki bir iÅŸhanının yedinci katında. Ä°zinleri aldığımız vakitler gelince bundan böyle SESAM’a evden gidebileceÄŸim. Markete gider gibi.

Bu binanın da önünden yanından her gün geçiyorum, hatta altındaki  kırtasiyeciye kaç kez girdim. Fakat hiç ÅŸansı yok, bina giriÅŸindeki küçük SESAM tabelası dikkatimi çekemezdi…

Neyse kaptım güle güle oturun çikolatamı, çaldım kapılarını. Önce kapıda ErdoÄŸan Abi’yi, sonra ofislerinin içini görünce yüzüm güldü biraz. En azından içeride hemen her ÅŸey eski ofislerinden buraya getirdikleri malzemeler. Akıl edip daha önceki ofislerinden birkaç kare çekmediÄŸime hayıflandım,  dışı farklı olsa da bu sefer ErdoÄŸan Abi’yi bildik çalışma ortamında çektim.  Bir sonraki geliÅŸimde kim bilir hangi sürprizle karşılaşırım diye içimden geçirerek.  Çok da janti çıkmış kendisi aÅŸağıda görüldüğü üzere.

p10103551

Gıcırdayan merdivenlerden önce düz, sonra sola doÄŸru 20-25 basamak ve 5-6 tane 1970’ler yerli yapım film afiÅŸi tırmanıp, öğle üzerileri taze çay kokan yüksek tavanlı geniÅŸ hole ulaşınca odacının “ErdoÄŸan Bey’i mi arıyorsunuz? Åžu taraftan.” demesini duymadan evraklar eksik mi kaldı acaba hissiyle döndüm ofise bu sefer.

2 Comments

Add yours
 1. 1
  Haber.com

  haber; http://www.sadibey.com

  Erdoğan Cihan’ı Kaybettik

  SESAM – Sinema Eseri Sahipleri Meslek BirliÄŸi’nin 25 yıllık vefakâr emektarı ErdoÄŸan Cihan’ı 21 Kasım 2011 akÅŸamı 17:30 civarında geçirdiÄŸi bir kalp krizi neticesinde kaybettik. SESAM’da müdürlük yaptığı uzun yıllar içinde herkese gösterdiÄŸi güler yüzü ve samimiyetiyle anılan ErdoÄŸan Cihan yeni emekli olmuÅŸ, fakat mesleÄŸinden ve YeÅŸilçam’dan kopamamıştı. Cenazesi, 22 Kasım 2011 Salı günü Beylerbeyi Camii’nde kılınacak namazı müteakip defnedilecek olan merhuma tanrıdan rahmet, kederli ailesine sabırlar dileriz.

  haber; http://www.antraktsinema.com

  ‘Sesam ErdoÄŸan’ vefat etti…

  Sinema sektörünün Sesam ErdoÄŸan olarak bildiÄŸi ErdoÄŸan Cihan 21 Kasım 2011 Pazartesi günü BeyoÄŸlu’nda vefat etti. Yirmi yılı aÅŸkın bir süre Sinema Eseri Sahipleri Meslek BirliÄŸi’nde (SESAM) sekreterlik yapan ve eser iÅŸletme belgesi de dahil olmak üzere film yapımcılarının bu tür evraklarının tamamının kaydını tutan ErdoÄŸan Cihan, Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Melih Gülgen’in ofisinde çalışma hayatına devam etmekteydi. ErdoÄŸan Cihan dün akÅŸam üzeri 16.30 sıralarında çalıştığı ofisin mutfağında baygın olarak bulundu. Müdahele etmesi için çaÄŸrılan saÄŸlık görevlilerinin de çabası yetmeyince Türk sinemasının emektarlarından ErdoÄŸan Cihan vefat etti. Merhumun cenazesi 22 Kasım 2011 Salı günü Beylerbeyi camisinde kılınan öğle namazının ardından son yolculuÄŸuna uÄŸurlandı. Cihan’ın bir erkek bir de kız çocuÄŸu var.

 2. 2
  Fahri Akçay

  10 yıl SE-SAM’da birlikte görev yaptığım Sevgili ErdoÄŸan Abimin vefatını 4 ay sonra öğrenmiÅŸ olmanın hüznünü yaşıyorum. Kendisine yılda bir iki kez mutlaka telefon eder hal hatır sorardım. Haberi görünce ÅŸok oldum. Sevgili abiciÄŸim toprağın bol olsun. YeÅŸilçam için yapmış olduÄŸun cefakar çalışmalarını benden iyi bilen olamaz. Orası dışarıdan bakılınca sanat alemidir rahat görünür lakin iÅŸin idari yönü çok sabır ister. Sen bu sabrı ve meÅŸakkati gösteren nadir insanlardan biriydin. Seni çok özleyeceÄŸim…

+ Leave a Comment