SESAM was there


p10103611

Kaç yıldır gittiği yeri bilen ayaklarımın götürdüğü yere doğru yağmur çamur demeden yola koyuldum öğleyin izinlerimizi almaya. Vardığımda uzun süre önce taşındıklarını öğrendim.  Önünden geçtikçe gözümün gayriihtiyari kaydığı tabelası hâlâ yerinde durduğu  için gariplik hissetmemişim fakat sokak üstündeki mağazalarda da giderayaklık havası var.

Festivalseverlerin iyi bildiği bir yer, yavaş yavaş inşaat alanına ve alışveriş merkezlerine dönüşen bölge burası… Buraları da tahnitleyecekler cici cici Passage Oriental gibi.

AVM müşterisi vicdanlarımızı okşayarak, tüketme iştahımızı kabartarak.

p10103591SESAM’ın yeni yeri bizim mahalledeymiş meğer, Pangaltı’daki bir işhanının yedinci katında. İzinleri aldığımız vakitler gelince bundan böyle SESAM’a evden gidebileceğim. Markete gider gibi.

Bu binanın da önünden yanından her gün geçiyorum, hatta altındaki  kırtasiyeciye kaç kez girdim. Fakat hiç şansı yok, bina girişindeki küçük SESAM tabelası dikkatimi çekemezdi…

Neyse kaptım güle güle oturun çikolatamı, çaldım kapılarını. Önce kapıda Erdoğan Abi’yi, sonra ofislerinin içini görünce yüzüm güldü biraz. En azından içeride hemen her şey eski ofislerinden buraya getirdikleri malzemeler. Akıl edip daha önceki ofislerinden birkaç kare çekmediğime hayıflandım,  dışı farklı olsa da bu sefer Erdoğan Abi’yi bildik çalışma ortamında çektim.  Bir sonraki gelişimde kim bilir hangi sürprizle karşılaşırım diye içimden geçirerek.  Çok da janti çıkmış kendisi aşağıda görüldüğü üzere.

p10103551

Gıcırdayan merdivenlerden önce düz, sonra sola doğru 20-25 basamak ve 5-6 tane 1970’ler yerli yapım film afişi tırmanıp, öğle üzerileri taze çay kokan yüksek tavanlı geniş hole ulaşınca odacının “Erdoğan Bey’i mi arıyorsunuz? Şu taraftan.” demesini duymadan evraklar eksik mi kaldı acaba hissiyle döndüm ofise bu sefer.

2 Comments

Add yours
 1. Haber.com

  haber; http://www.sadibey.com

  Erdoğan Cihan’ı Kaybettik

  SESAM – Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin 25 yıllık vefakâr emektarı Erdoğan Cihan’ı 21 Kasım 2011 akşamı 17:30 civarında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde kaybettik. SESAM’da müdürlük yaptığı uzun yıllar içinde herkese gösterdiği güler yüzü ve samimiyetiyle anılan Erdoğan Cihan yeni emekli olmuş, fakat mesleğinden ve Yeşilçam’dan kopamamıştı. Cenazesi, 22 Kasım 2011 Salı günü Beylerbeyi Camii’nde kılınacak namazı müteakip defnedilecek olan merhuma tanrıdan rahmet, kederli ailesine sabırlar dileriz.

  haber; http://www.antraktsinema.com

  ‘Sesam Erdoğan’ vefat etti…

  Sinema sektörünün Sesam Erdoğan olarak bildiği Erdoğan Cihan 21 Kasım 2011 Pazartesi günü Beyoğlu’nda vefat etti. Yirmi yılı aşkın bir süre Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nde (SESAM) sekreterlik yapan ve eser işletme belgesi de dahil olmak üzere film yapımcılarının bu tür evraklarının tamamının kaydını tutan Erdoğan Cihan, Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Melih Gülgen’in ofisinde çalışma hayatına devam etmekteydi. Erdoğan Cihan dün akşam üzeri 16.30 sıralarında çalıştığı ofisin mutfağında baygın olarak bulundu. Müdahele etmesi için çağrılan sağlık görevlilerinin de çabası yetmeyince Türk sinemasının emektarlarından Erdoğan Cihan vefat etti. Merhumun cenazesi 22 Kasım 2011 Salı günü Beylerbeyi camisinde kılınan öğle namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Cihan’ın bir erkek bir de kız çocuğu var.

 2. Fahri Akçay

  10 yıl SE-SAM’da birlikte görev yaptığım Sevgili Erdoğan Abimin vefatını 4 ay sonra öğrenmiş olmanın hüznünü yaşıyorum. Kendisine yılda bir iki kez mutlaka telefon eder hal hatır sorardım. Haberi görünce şok oldum. Sevgili abiciğim toprağın bol olsun. Yeşilçam için yapmış olduğun cefakar çalışmalarını benden iyi bilen olamaz. Orası dışarıdan bakılınca sanat alemidir rahat görünür lakin işin idari yönü çok sabır ister. Sen bu sabrı ve meşakkati gösteren nadir insanlardan biriydin. Seni çok özleyeceğim…

+ Leave a Comment