sanatta İfade Özgürlüğü: ama nasıl?

sanatta İfade Özgürlüğü: ama nasıl?


Siyah Bant Sizi Sanatta İfade Özgürlüğü Eğitimlerine Davet Ediyor
Türkiye anayasasına göre devletin sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korumakla ve desteklemekle yükümlü olduğunu biliyor musunuz?
Filminizin gösterimi resmi makamlarca engellendi. Bu tür bir müdahaleye nasıl itiraz edebilirsiniz ve filmin gösterimini nasıl sağlayabilirsiniz?
Bir gazete sizin serginizi hedef gösterdi, tanımadığınız insanlardan tehditler almaya başladınız. Kendinizi ve haklarınızı nasıl koruyabilirsiniz?
Oyununuz için bir tiyatro salonuyla anlaştınız, fakat mekânı işleten kurum oyunun içeriğinden dolayı son anda oyunu iptal ettiğini duyurdu. Buna karşı hangi yollara başvurabilirsiniz?
Sanatçı olarak ifade özgürlüğünüzü nasıl koruyabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Siyah Bant ile birlikte yürüttüğü ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Sanatta İfade Özgürlüğü Eğitimi” başlıklı toplantıya katılabilirsiniz. 
 
Türkiye’deki sanatçıların ve sanat kurumlarının sanatta ifade özgürlüğü haklarının korunması ve geliştirilmesine destek olmak amacıyla başlatılan bu proje kapsamında, hakların ihlal edilmesini önleyecek ve ihlal durumunda başvurulabilecek yolları gösterecek tavsiyelerin yer aldığı bir kılavuz hazırlanıp ücretsiz olarak ilgili tüm kişi ve kurumların erişimine sunulacakt. Ayrıca hazırlanacak bu kılavuz temel alınarak, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ulaş Karan ve Siyah Bant’tan Pelin Başaran tarafından İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da güzel sanatlar ve hukuk fakülteleri öğrencilerine ve sanatçılara yönelik eğitimler düzenlenecektir.
 
Ankara, Eskişehir ve İstanbul’da ücretiz gerçekleşecek eğitimlere ile ilgili daha fazla bilgi almak veya kayıt olmak için info@siyahbant.org adresine yazabilirsiniz. 
Yer
Tarih
Saat
Mekan
Ankara
11 Aralık 2015
13.00-17.00
CerModern
Eskişehir
12 Aralık 2015
13.00-17.00
Değartlab
İstanbul
19 Aralık 2015
13.00-17.00
SALT Galata

+ There are no comments

Add yours