Rupert Everett, Meltem Cumbul, Yonca Şık, Ali Ata Bak ve Nana diyerek !f 2012 Kapanış Töreni..


Ödül töreninin sonrasındaki gündeyiz yine. Tüm yorgunluklarımız, gerginliklerimiz festival boyunca gördüğümüz yüzlerle, gülümseyen !f’çilerle geçti gitti, dün gece de nutellalı ekmeğini yemiş çocuklar gibi mutlu, ödül törenimizi gerçekleştirdik.

360 İstanbul’da gerçekleşen ödül törenimizin sunuculuğu çok sevgili Meltem Cumbul yaptı. Kendisine bir kere daha burdan desteği, alçakgönüllüğü ve içimizi açan tatlılığı için ne kadar minnetkar olduğumuzu belirtmek isteriz.

İlk ödülümüz Türkiye’den Kısalar İzleyici Ödülü Ali Ata Bak adlı kısa filmi ile Orhan İnce’ye gitti.

!f Inspired / Keşif bölümündeki Sur La Planche (Kıyıda) ve Two Years At Sea (Denizde İki Yıl) adlı filmler jüri mansiyon ödülünün sahibi oldu. Two Years At Sea filminin yönetmeni Ben Rivers ödülünü aynı zamanda bu seneki jürimizin de başkanı olan başarılı sinemacı Yeşim Ustaoğlu’ndan aldı. SİYAD Jürisi ise ödülünü yine Sur La Planche’a verdi. Mansiyonların ardından !f Inspired 2012 ödülü o çok çok çok tatlı çocuğun dünyasını naif, akışkan ve yumuşacık anlatan, kendisi de bir o kadar yumuşacık bir insan olan Valeria Massadian’ın ”Nana”sının oldu. “Filmimiz, eski filmleri ya da çocuk masallarını andırıyor, Kelyna. Onlar gibi sade ve biraz da zalim. Filmlerin de tıpkı aşk gibi senden bana, benden sana ya da bizden başkalarına geçebileceğine inanıyorum. Şimdi onu başkalarına vermenin zamanı.” demişti Valérie, Kelyna’ya Mektup’larında.. Biz, başkaları olarak, bu aşkı aldık, kalbimize koyduk, Nana bizim de aşkımız oldu.

Sıra bu sene ilk defa verdiğimiz ”Yeni Bir Dünya İçin Sinema” ödülüne geldiğinde sahneye Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık çıktı. Yonca, konuşmasında ”Baskının her alanda yoğun şekilde hissedildiği ve her geçen gün arttığı günleri yaşıyoruz. Bu baskı ortamında eşcinsel olarak, kadın olarak, kürt olarak yaşamanın zorluklarının farkındayız. Ama biliyoruz ki baskının olduğu her yerde muhalefet de vardır. Tutuklu gazeteciler adına burada bu ödülü geleceğe dair umutlar ve yeni bir dünya için vereceğim.” diyerek Yeni Bir Dünya İçin Sinema Ödülü’nü Rupert Everett’a takdim etti.

 

 

+ There are no comments

Add yours