Programda genç sinemacılardan Türkiyeli belgesel film patlaması!


!f istanbul programında bu sene Türkiypippa-2eli belgesel filmler de ağırlık kazanıyor. Ülkemizden genç yönetmenlerin dikkat çekici yapımları dünya prömiyerlerini !f İstanbul’da gerçekleştirecek.

Dünya barışı için beyaz gelinlik giyip Milano’dan otostopla yola çıkan Pippa Bacca’nın yolculuğu Türkiye’de, Gebze Ballıkayalar’da uğradığı saldırıyla çok üzücü bir şekilde noktalanmıştı. Yönetmen Bingöl Elmas, yine otostopla ama bu kez siyah bir gelinlikle yarım kalan bu yolculuğu tamamlamaya çalışıyor. “Pippa’ya Mektubum” Bacca’nın ölümünü anlamaya çalışan herkese tavsiye olunur.

“Dünyanın Çivisi” bölümünde gösteriargonot_1lecek olan genç yönetmen Rüya Arzu Köksal’ın başarılı filmi “Ordu’da Bir Argonot” ise bizi Karadeniz’e götürüyor. İstanbul-Ordu arasındaki 1000 kilometrelik yaya yürüyüşü veya Vosvos şenliği gibi, gerçekleştirdiği çeşitli bireysel ve toplu etkinliklerle tanınan; kimilerinin 68’li Fruko diye andığı; adı artık efsaneleşmiş olan Enis Ayar’ı bu filmle birlikte, yaşadığı ve güzelleştirmek için mücadele ettiği Ordu’da tanıma fırsatını elde ediyoruz.

Aynı bölümün bir diğer filmi de Doğa Kılıçoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği Kamerayla İzdivaç. Türkiye’yi ekran başına kilitleyen “Esra Erol’la İzdivaç” programına odaklanan belgesel bu programın tüm bilinmeyenlerini samimi bir bakış açısıyla yansıtıyor.

3 Comments

Add yours
  1. Hakan Paşalı

    Rüya’yı “Son Kumsal” ile, Bingöl’ü “Ağustos Karıncası” ile tanıyanlar beklentilerinin karşılığını bulacak diye düşünüyorum.

+ Leave a Comment