Pockets Of Resistance / Ben Neden Sevdim?


Küçücük hissettim bu filmi seyrederken. Mağdur olan ben olmama rağmen karakollarda geçirdiğim zamanlarda olduğu gibi, ilk okulda saçma sapan bir nedenden azar işitirken hissettiğim gibi, gereksiz yere üstüme gelinen ama sesimi çıkartamadığım her seferinde ne kadar küçücük hissettiysem film boyunca o kadar küçücük hissettim. Hem de tüm insanların küçücük olduğunu, hepimizin kolay yenilir yutulur olduğumuzu, biz farkına bile varmadan küçücük yapıldığımızı hissettim.

          Bir de birileri var bu filmde, mesela Danimarka’da bisikletlerle eylem düzenleyen İngilizler var, Nepal’de tiyatro ile köylülere birlikte durup sesinizi çıkartabilirsiniz diyen bir grup var, Mısır’da elinde darbuka sokaklarda politik şarkılar söyleyerek halkın ilgisini  rejiminin eziciliğine çekmeye çalışan bir avuç genç insan var. Onları gördükçe ufak ufak rahatladım. Onlar da küçücük, küçük küçük adımlarla değiştirmeye çalışıyorlar dünyayı. Kendilerinin iki katı polisler tartaklıyor, hiç bir şey yapmıyorlar. Gidin buradan deniyor, tamam diyip köşeyi dönünce tekrar başlıyorlar. Direniyorlar, itaat etmeden, küçülmeyi kabul etmeden ellerinden ve içlerinden gelen neyse onu yapıyorlar.

 

İzledikçe olur belki dedim, belki hakikaten küçük küçük adımlarla değişir dünya.
Biraz daha iyi his için SALT Beyoğlu Açık Sinema’da 24 Şubat’ta Göğe Haykırışlar, Terk Et ve Mosireen‘in kısalarını ücretsiz izlemek için Pockets Of Resistance yönetmeni Ralf Christensen ve Amerikalı video aktivist grup WITNESS’dan Ryan Schlief ile buluşmalıyız.

 

Pockets Of Resistance / Direniş Öyküleri

  • 17 Şubat 2012 13:00
  • 21 Şubat 2012 17:30
  • 26 Şubat 2012 19:30

 

+ There are no comments

Add yours