“Peki biz ceylanlarla, aslanların kucağında dost olabilecek miyiz?”*

“Peki biz ceylanlarla, aslanların kucağında dost olabilecek miyiz?”*


aydin-engin-390Bir süredir bulamıyorduk söyleyecek bir şey. ‘Susarak da tasvip edilir evlat!’ dediydi ya Aydın Engin bir gün; o dürttü diyelim. Belki dedik, şöyle şeylerden bahsedebiliriz:

-Kuzey Dakota’da yerlilerin topraklarından ve bir nehrin altından geçmesi planlanan boru hattının inşaatına karşı Standing Rock‘ta aylardır devam eden direnişe tüm dünyadan aktivistler katılıyor. Bir sürü insan orada; hâlâ, şu an… Ve tabii 7 farklı eyaletten polis, biber gazı, plastik mermiler… Ama 2 gün önce -aniden- yüzlerce bizon belirdi ufukta, ve polislere doğru büyük bir hızla koşmaya başladılar. alyssa-schukar-nyt-susan-leopold-standing-rockAklı çıktı insanların. Kuzey Dakota yerlilerinin kabilelerinin onuruyla bağdaştırdıkları bir hayvan bizon. Özgür bırakıldığında çoğalıyor, güçleniyor, koruyorlar. İki gün sonra, adı belirsiz bir kişi, polisin tutukladığı aktivistlerin serbest bırakılması için 2,5 milyon dolar bağışlıyor Standing Rock’a. Kazanılmış bir savaş yok, ama hikaye anlatılıyor, insanları birbirine bağlıyor.

-Arşivlerimize bakıyorduk, The Yes Men‘in bir soru-cevap seansında söyledikleri bir cümle ile karşılaştık: ‘Sonuçta değişim her zaman gelir. Ne zaman gerçekleşeceğini bilmeyiz, bizim hayatlarımıza denk gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz, ama hep gelir.’

expressExpress kapak yapmış: ‘İşte bunu bir güzel düşünelim: Birbirimizden vazgeçemeyiz.’

-Bundan bir hafta önce, çok sevdiğimiz bir arkadaşımız babasına eşcinsel olduğunu söyledi. ‘Canın acımasa keşke’ demiş babası. ‘Sevdiklerimle gerçeğimi paylaşamamak içimi ikiye bölüyor,’ demişti arkadaşım daha önce.

Aslı Erdoğan ‘Yeniden doğmadan önce cehennemi aşmak gerekiyordu belki…’ yazmıştı bir keresinde.

 

 

koca-dunya-filmloverssReha Erdem‘in Koca Dünya‘sında, bir çocuk başka bir çocuğa soruyor: ‘Korkuyor muyuz burada?’ Diğeri cevap veriyor: ‘Yok! Niye korkacakmışız ki?’ Korkan iki çocuk ormanda bir sığınak buluyorlar.

 

 

tereddut01-‘Asıl mesele, pisliklerimizi halılarımızın altına süpürmekten ne zaman vazgeçip de kendimiz olabildiğimiz.’ diye hatırlatmış Yeşim Ustaoğlu Antalya’dan ödüllerle dönen Tereddüt hakkında.

 

roma-bostani-Geçen hafta Roma Parkı‘nın üst bölgesine iş makinaları girdi. Bazı Cihangirliler giremezsiniz dediler, nöbet tuttular. İş makinaları -şimdilik- durdu. Roma Bostanı insanları ‘farkında ve birlikte olalım’ çağrısı yapıyorlar, gelecek hafta fidanlarını dikmeye bekliyorlar.

-‘Kimi buldozerin önünde, kimi kırsalda üreterek, kimi sokakta, kimi özgür çocuk yetiştirerek, kimi tüketmeyerek, kimi iyiyi öğreterek, kimi dansla, kimi duayla, elimizde her ne varsa..’ demiş bir arkadaşımız Facebook’ta. ‘Küçük şeylerin daha da önemli olduğu zamanlar,’ dedi başka biri.

-“Korku bulaşıcıysa, cesaret de bulaşıcı” gerçekten de. ‘Uzun lafın kısası biz bitmiyoruz. Çoğalıyoruz. Yılmıyoruz, susmuyoruz’ diye eklemiş sanki Amberin Zaman.

Biz, !f ekibi, film izliyoruz.

Yönetmenleri müzisyenleri, sanatçıları bizimle buluşmaları ve bakışlarını paylaşmaları için davet ediyoruz.

Bizim işimiz anlatılan hikayeleri bir araya toplamak, birbirine bağlamak.

İşimizi çok seviyoruz. Yapabildiğimiz için seviniyoruz.

Tüm önerilerinize açığız.

Yok, güzel zamanlar yaşamıyoruz.  Ama buradayız, birlikte kalabilmenin, anlayabilmenin yollarını arıyoruz.

 

umutyadaisikstresiyasemi%cc%87nozcan-kopya

* Yasemin Özcan, Karaköy ArtSümer’de hala devam eden sergisi ‘Saadet Çıkmazı’nda soruyor. 

Fotoğraf: ‘Aslanlarla Ceylanların Kucağında’ olmanın hissedildiği bir seçkiden ‘Umut ya da Işık Stresi’, Yasemin Özcan.

 

 

 

+ There are no comments

Add yours