Pasolini İstanbul’da!

Pasolini İstanbul’da!


pasolini01Pera Film, programlarıyla heyecanı artırmaya devam ediyor. Grayson Perry sergisine eşlik eden ve Pride haftasına cuk oturan “Tam Benlik – İngiliz Sinemasında Cinsiyet ve Kimlik” programıyla sezonu kapatan Pera Film’in tatil sonrası geri dönüşü de kaçırılmayacak cinsten.

Pier Paolo Pasolini’nin ölümünün 40. yıldönümüne özel hazırlanan programın seçkisi, şair/sinemacının üst üste izlediğimiz klasiklerinin yanı sıra, kıyıda köşede kalmış, az konuşulmuş işlerinin varlığıyla da dikkat çekici. Senaryosunu birebir İncil’den alan ilk ve tek film olma özelliğini hala sürdüren, sadece Vatikan’ı değil İtalya’yı da sarsıp yasaklanan skandal filmi “Matta’ya Göre İncil” (The Gospel Accordıng to St. Matthew) ile Anna Magnani’li “Mamma Roma”yı görmediyseniz kaçırmayın tabii.

Dilenci / Accattone (1961)

Dilenci / Accattone (1961)

Ama bizim tavsiyemiz, her yerde bulamayacak olduklarınız: İlk filmi “Korkunç Orakçı” (The Grım Reaper), kendi romanından uyarladığı “Dilenci” (Accattone), aralarında ünlü şair/yazar Alberto Moravia ve tanınmış psikolog Cesare Musatti’nin de yer aldığı bir çok İtalyanla fuhuştan eşcinselliğe ve evlilik içi-dışı ilişkilere, cinselliği ve aşkı konuştuğu “Aşk Buluşması” (Love Meetıngs) ve o çok sevdiği antik tragedya örneklerini bu kez Afrikalı aktörlerle beyazperdeye uyarlama günlükleri diyebileceğimiz “Afrikalı Orestiade İçin Notlar”ı (Notes Towards an Afrıcan Orestes) kaçırmayın.

Gösterimlerin bugün başladığı ve ücretsiz olacağı programın detayları ise burda.

Categories

3 Comments

Add yours

+ Leave a Comment