Oscar adayları. Taze taze..


Bizim öğleden sonra ağırlığıyla göz kapaklarımız ağırlaşırken, Hollywood kuşluk vakti kalkıp, tedirginlikle biraz önce açıklanan Oscar adaylarını bekliyordu. Livestream teknolojisi sağolsun, biz de geçen senenin Yardımcı Kadın Oyuncusu Mo’Nique’in ağzından adayları canlı canlı öğrendik.

İlk izlenimde dikkat çekenler:

New country for old men: Beklenen büyük adaylıklar yerli yerindeydi, The King’s Speech 12 dalda aday oldu. The Social Network 8 adaylık, The Fighter da 7 adaylık aldı. Black Swan, The Kids are All Right, Toy Story 3’ün isimleri de bol bol geçti. En sıkı sürpriz, daha geçen ay Amerika’da gösterime girdiği için ödüllerde bir türlü ivme kazanamayan Coen Kardeşler filmi, True Grit’ti. Film, 10 adaylıkla ikinci en fazla adaylığı olan film oldu. Filmin oyucnuları Jeff Bridges ve 14 yaşındaki Hailee Steinfeld de adaylar arasında.

Bu havaların filmi: Sundance Film Festivali’ndeki gösteriminden sonra ağır adımlarla başarıdan başarıya koşan Winter’s Bone’un kadın oyuncusu Jennifer Lawrence’ın adaylığı kesin gibiydi. Asıl sürpriz Film, Senaryo ve Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında da aday olması oldu.

Sürpriz oyuncular: Bu senenin Maggie Gyllenhaal’ları, yani son dakikada şaşırtan oyuncuları Oscar’a İsapnyolca bir filmle aday ilk kişi olan Javier Bardem (Biutiful), Jacki Weaver (Animal Kingdom), True Grit oyuncuları ve John Hawkes (Winter’s Bone) oldu.

Bunlar da var: Film adayları arasında bir tek ‘The Town’ın olmaması şaşırtıcıydı. Animasyon’da ise yedi yıl önce ‘Les triplettes de Belleville’le iki Oscar’a aday olan Sylvain Chomet’nin L’Illusionniste’le aday olması hoş bir sürpriz oldu. ‘The Fighter’ın üç oyuncusu aday olurken Mark Wahlberg atlansa da, kendisi aynı zamanda yapımcı olduğu için Film dalında aday olmuş oldu. Bu arada, bu sene Oscar törenini sunacak olan James Franco da, 127 Hours’daki rolüyle adaylar arasında. Franco’nun her durumda unutamayacağı bir gece olacak.

1 comment

Add yours
  1. mustafa uzuner

    belgesel adaylari (Exit through the Gift Shop, Gasland, Inside Job, Restrepo, Waste Land!) ve Winter’s Bone sevindirdi. Tabii Chomet’nin adayligi da ayri guzel. Keske Tati amca icin bir seyler yapsalarmis ya..

+ Leave a Comment