Ödül sezonu başımızı döndürdü. Oscar tahmini olan?


Natalie Portman / Black Swan

Natalie Portman / Black Swan

Ödüllerden, listelerden başımız döndü. Dün en son Altın Küre adayları da açıklandı. Son bir aydır web sitelerinde bilimum festivallerde ödül kazanan, adaylığı açıklanan filmlerin bahsedilmediği bir gün geçmiyor. Artı, film eleştirmenlerinin seçtikleri. Artı, dergilerin beğendikleri. Artı, Oscar adayları tahminleri. Oscar’ları ciddiye alırsınız almazsınız, ama sonuçta bütün bu hummalı sürecin eninde sonunda bağlandığı yer Oscarlar. Listelerde top çeken bütün filmlerle ilgili yapılan değişmez yorum, Oscar elinin güçlendiği. The Guardian’dan, NY Times’a, Sight & Sound’dan, bağımsız Inidewire’a bu durum böyle. Biz de adeti bozmayalım, sizin en güçlü Oscar adaylarınızı soralım. Şu listeye göz atın. Tüm olay bunların etrafında dönüyor. Filmlerin üstünü tıklarsanız ödül ve adaylıkların tüm listesini görebilirsiniz.

Social Network: En iyi yönetmen ve film başta olmak üzere, 6 dalda Altın küre adayı. Şaşırtıcı bir şekilde en etkili film eleştirmenlerinin tercihi.

The King’s Speech: Bütün büyükler dahil 7 dalda Altın küre adayı. Oyuncularıyla öne çıkıyor. Colin Firth, Geoffrey Rush ve Helena Bonham Carter İngiliz Bağımsız Film Festivalinden ödülle döndü,

Black Swan: Yönetmen Darren Aronofsky tüm büyük ödüllerde aday oldu. Şimdi de Altın Küre’de. Oyuncu ödülünü alması muhtemel Natalie Portman ile birlikte.

Inception: Görkemle sadelik arasında gidip gelen Christopher Nolan’ın bu şaşalı bilimkurgusu 4 dalda aday oldu Altın Küre’ye.

The Fighter: Ödüller boksör hikayelerini seviyor. David O. Russel imzalı bu film 6 dalda Altın küre adayı.

Blue Valentine: Ryan Gosling ve Michelle Williams’la öne çıkan ‘ilişki’ filminde, ikisi de altın küre adayı

127 Hours: Danny Boyle, bir dağcının hayatta kalma mücadelesini anlattığı bu filmi daha önce de çekmek istemiş ama ancak Slumdog Millionaire’den sonra kabul ettirebilmiş. Her filmde başka bir şey denemek isteyen Boyle’dan bu kez grafik şiddet! Üç dalda altın küre adayı.

Winter’s Bone: Hikayesiyle de, atmosferiyle de, kışıyla da kemiklerimizi titreten film Gotham’ın birincisi, genç oyuncusuyla Altın Küre adayı.

Uncle Boonmee: Independent Spirit Award adaylığı var ve Sight&Sound Social Network’ten sonra en iyi film seçti. Yabancı film Oscar adaylığı çok muhtemel.

Never Let Me Go: Bağımsız festivaller çok tuttu bu filmi.

Atladıklarımız varsa ekleyin ve sizin gönlünüzün oscarlarını seçin.

6 Comments

Add yours
 1. Zeynep Erdim

  Social Network ve Inception dışındakileri hiç bilmiyorum. Sinemada gösterildiler mi? Hiii! Hiç haberim yok.

 2. Emrah

  Bir de ‘The Kids are All Right’ var. Annette Bening ve Julianne Moore’a birer Oscar adaylığı hoş olabilir..

 3. Serra Ciliv

  Çok sıkılıyorum butun bu ödüller olaylarından.
  Yanlış işte miyim ne? :))

 4. beril

  Golden Globe 10 15 kişinin oy verdiği bir organizasyon bildiğim kadarıyla, bence çok da belirleyici olmamalı aslında ama şu anda TV’deki en muhteşem dizi olan Fringe ve inanılmaz bir performans sergileyen John Noble’ı yıllardır görmezden geldikleri için kendilerini hiç affetmeyeceğim. Aynı diziler aynı adamlar aday olup duruyor. Ayrıca bu yılın tartışmasız en iyi ve yaratıcı komedisi The Community’de en iyi komedi dizisi dalında yok, buna da inanamıyorum.
  The Tourist’te Angelina ve Depp arasında hiç chemistry olmadığı söyleniyor ama sanırım birkaç star, güzel hatun aday göstermeliler ki red carpet havalı olsun…

 5. mükerrem dursun

  Eveet, kids are all right, bu yılı “hitfilm”lerinden gibi duruyor :))
  Ay bir de Amcam Boonmee’yi lütfen ödülleriyle kirletmesinler.

+ Leave a Comment