nükleerin türkiye hali: ‘Nuclear alla Turca’

nükleerin türkiye hali: ‘Nuclear alla Turca’


3 Saat: Bir ÖSS Belgeseli (2008), ve !f 2013’te izlediğimiz Benim Çocuğum (2013) belgesellerinin yönetmeni, ismi gibi insan Can Candan‘ın yeni projesi Nuclear Alla Turca‘nın kitlesel fonlama kampanyası Indiegogo‘da devam ediyor.

nuclear 2Türkiye’nin nükleer enerji konusunda kafası hep karışık olmuş. Sahi ‘cloud’ teknolojisini bile ”bizim anlayamayacağımız bişi ama yararlanmaya bakalım” diye yorumlayan bir bakanımız varken nükleerin kolay anlaşılmasını da beklemiyoruz! Nükleer enerji ülkemizin ilk gençlik yıllarında dost diye anlatılırken Çernobil ardından ilkokul ders kitaplarında bile baş düşman ilan edilmişti, şimdilerde ise artık ‘dostluğu’ “Akkuyu Nükleer” reklamlarıyla okullardan havaalanlarına her yerde nükleer enerji yanlısı propaganda ile gözümüze sokuluyor. Bu kafa karışıklığının sebepleri neler? On yıllardır bir dost bir düşman addedilen nükleer enerji gerçekten nedir, ne değildir ve “Peki, biz bugüne nasıl geldik?”…

Türkiye’nin nükleer tarihini sorgulayarak tüm bu sorulara yanıt arayacak belgesel, hakkında çok büyük bilgi yanlışlarının ve eksikliklerinin dolandığı bu konuyu hepimiz için aydınlatmayı hedefliyor. Yapımının bağımsız olması da bu yüzden çok önemli… Gerçekleri tarafsız bir şekilde ortaya çıkarmayı amaçlayan ekibin çalışmalarına destek olmak da hepimize düşüyor. 1, 5, 100 lira fark etmez, ne kadar istiyorsak o kadar destek olabiliyoruz ve ekip de destekçiler için aralarında filmin animasyonlarını hazırlayacak Cem Dinlenmiş imzalı çizimlerin de olduğu güzel hediyeler düşünmüş. Şimdi destek olmak için buraya tıklayın. Tüm dünyayı ilgilendirdiğinden Türkçe, İngilizce, Almanca ve Japonca dillerinde başarıyla sunulan kampanyanın bitmesine son 20 gün kaldı ve şu ana kadar hedeflenen miktarın %11’i nükleer enerji konusunda doğru bilgiye ulaşmak isteyen insanlarca desteklendi. Gelin bu belgeseli hep birlikte yapalım!

radyasyonsuz yarınlarda buluşmak dileğiyle, sevgiler…

+ There are no comments

Add yours