“Mücadele hayatın bir parçası, her alanda bu böyle”


“Nesiller boyunca, doğa ananın bereketli döngüsünün bir parçası olduk, ondan beslendik ve verdikleriyle yine onu besledik. Fakat kurulan bu mikro ama organik düzende, kendi kendine yetmenin huzurunu bir gün bir yerde hoyrat iş makinelerinin sesleriyle kaybettik, ertesi gün başka bir yerde, derken bir yerde daha…”

kurtarilmis-bolge-bir-secki-1317-2Yarın üç farklı yönetmenin (Rüya Arzu Köksal, İlkay Nişancı, Berkay Kuyzu) kısa filmlerinden oluşan Kurtarılmış Bölge? seçkisini izleyip, umutsuzluğumuzu umuda çevirip, kafamızda yeni sorular biriktirmeye başlayacağız. Yarın !f’teki gösterimi öncesi seçkinin yönetmenlerinden Rüya Arzu Köksal (Derelerin Kardeşliği) ve İlkay Nişancı (Kamilet) ile !f Blog için konuşup, filmle ilgili hislerini ve motivasyon kaynaklarını sorduk.

Rüya Arzu Köksal (Derelerin Kardeşliği) 

Bu filmi yaparken motivasyonunuz ve derdiniz neydi? Yola çıkarken bir şeyleri değiştirebileceğinizi düşündünüz mü?

Filmimiz ismini, önceleri yerel bir platform olarak kurulan daha sonrasında ise bütün ülkeye yayılan son derece etkin bir sivil toplum hareketi olarak benimsediğimiz Derelerin Kardeşliği Platformundan alıyor. Anayasa tüm bireylerin en temel hakkı” temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamaktır ”diyor; kim ve hangi gerekçeyle bundan mahrum bırakılabilir ki? Bugün Fındıklının derelerine barajlar, HES’ler kurulmuyorsa bunun tek sebebi burada yaşayan halkın derelerini koruyup kollamaktan hiç vazgeçmeyeceğini artık özel şirketlerin ve devlet yetkililerine duyurmuş olmalarıdır.
Derelerin Kardeşliği, bir önceki uzun metraj belgeselimiz “Bir Avuç Cesur İnsan” da tanıdığımız Fındıklının Arılı ve Çağlayan vadilerinde yaşayan köylülerinin uzun yıllardır verdikleri zorlu mücadeleye saygı niteliğindedir.
Bir şeylerin değişebileceğine inanmasam o yola hiç çıkmazdım. Bilinçli ya da bilinçsiz yaptığımız seçimlerle hayatımızın akışını ; ” kaderimizi ”oluşturduğumuza inanıyorum. Mücadele hayatın bir parçası her alanda bu böyle diye düşünüyorum.

kamiletİlkay Nişancı (Kamilet)

Bu filmi yaparken motivasyonunuz ve derdiniz neydi? Yola çıkarken bir şeyleri değiştirebileceğinizi düşündünüz mü?

Bu filmi İlyas Can ile yapacaktık.  Onun yaşam vadim dediği Kamilet’te kameramız onu takip edecekti. Biyolojik çeşitlilik bakımından Avrupa’nın en zengin vadilerinden birini kendine ev yapmış İlyas Can’ı ve onun birikimlerini ne yazık ki bir kaza sonucu kaybettik. Bu benim için önemli bir motivasyon kaynağı oldu. Ölümünden kısa bir süre sonra ise oğlu Erkan Can ile tanıştık.  Babasının izinden yürüyen Türkiye’nin en genç doğal arıcılarından biri Erkan Can. Kamilet’e can vermeye çalışan birkaç candan biri. Onun mücadelesine destek olabilmek ve bunun yaparken sinematografiyi hep yanımda taşımak filmin ana kaygısı oldu. Filmin bir şeyleri etkileyeceğine eminim. Bu zaman alacak. Belgesel sinema yıllandıkça değerlenir. Kamilet mücadelesi kazanılsa da kaybedilse de bu sürecin içinde filmin bir kelebek etkisi olacak kuşkusuz. En azından gösterildiği salonlarda böyle de bir yer varmış ve böyle insanlar, arılar, balıklar, ağaçlar, karıncalar yaşıyormuş denecek buna eminim. Umarım masallarda kalmaz.

“Kurtarılmış Bölge” aynı dertte olan filmlerin buluştuğu bir seçki. Bu derdi paylaşan sinemacı ve yeşilcilerin buluşacağı bir platform kurulamaz mı?

Elbette bir platform kurulabilir ama bunu sinemacıların yürütmesini beklemek fazla iyimser olur sanırım. Üst bir örgüt yapısının bir alt dalı olmalı sinema. Böyle daha iyi koordinasyon olur. Her şey için en doğru araç sinema olamaz; öyle olursa “sinema” olmaz. Projelere destek veren bir platform ne güzel olur.

14 Şubat 2014 15:30
Cinemaximum Fitaş Salon 4

DERELERİN KARDEŞLİĞİ 
YÖNETMEN: RÜYA ARZU KÖKSAL 
TÜRKIYE, 2014, 10’, TÜRKÇE

KAMİLET
YÖNETMEN: İLKAY NİŞANCI
TÜRKIYE, 2013, 30’, TÜRKÇE

LOÇ VADİSİ
YÖNETMEN: BERKAY KUYZU
TÜRKIYE, 2013, 12’, TÜRKÇE

SUYUN GÖZÜ
YÖNETMEN: BERKAY KUYZU
TÜRKIYE, 2013, 32’, TÜRKÇE

 

 

+ There are no comments

Add yours