Moon


200px-moonposter11

En son ne zaman bir film izleyip kendinizi surekli onu düşünürken bulup durduğunuzu hatırlamıyorsanız, bu filmi izleyin.

2012 den sonra ilaç gibi geldi. İki maket, bir robotla en havalı dijital teknolojinin eksikliğinin yeterince üç boyutlu görünememek, derinlik yaratamamak olduğunu gösterdi. Bunu da ancak iptidai koşullarda yaratılan bir yapımla anlayabilirdik, her biri mükemmellikte bir öncekini sollayan dijital yapımların daha da dijital olanıyla değil. Teknolojinin ilerisi gözün görebildiğini değil de, gözün göremediğini sunmayı amaçladığından, gerçekle değil, animasyonla yarışıyor. Dolayısıyla, dijital teknoloji taş çatlasa animasyonun en gerçeğe yakın hali olabiliyor.

Neden konuyu bölup birden ahkam kesmeye basladim bilmiyorum Artık zihnimiz, gözümüz dijitale ne kadar şartlandıysa, bir filmde olsun görmediğimde kendimi belgesel izliyor sanmaktan olabilir. Sanki az sonra Neil Armstrong çıkacak ve ‘One small step for a man, one giant leap for mankind,’ diyecek. Ay görüntüleri o kıvamda. O denli eski, tanıdık. Bir o kadar da taze bir nefes.

Tarz olarak bilim kurgu da denebilir, bir türlü tam türkçe karşılığını bulamadığım thriller da. İkisi de var ama iki tarzı sevmeyeni yakalayacak kıymeti de var.

İnanılır görüntü, nefes kesmeyen aksiyon, iyi bir senaryo ve sıkı bir karaktere dayanan, sürekli saşırtmayı başaran, hem zihinsel tatmin yaşatan, hem duygusuna hapseden, sonucunda da kaçınılmaz olarak kendini durduk yere onu düşünürken bulduğun, o nadide “oh be nihayet” yapımlarından. Sam Rockwell’in süper oynadığını, yaşadığı klostrofobiyi ilk beş dakika içinde tüm çekilmezliğiyle devraldığımda anladım. Yönetmen Duncan Jones’un (aslen David Bowie’nin oglu Zowie Bowie— adını değiştirdiği için kim onu suçlayabilir??) bu ikinci filmi, İngiliz bağımsız film ödününün de sahibi.

1 comment

Add yours
  1. pelin

    tam da bu yuzden avatar’la ilgili heyecanlanamıyorum! ama algı farklılıgı nasıl olacak merak ediyorum. mesela simdiki cocuklara bize cok yapay gorunen 3D nasıl gorunuyor acaba.

+ Leave a Comment