Would you be my ‘Somebody’? / ‘Somebody’im olur musun?


3035077-inline-i-1-miranda-july-somebody

Miranda July

Mahalle dönercisi Zeynel Usta geçen gün sokaktan geçerken yanıma gelip telefonuna bakarak  şunları söyledi: “Merhaba Zaf, ben Miranda July. Seninle tanışmayı uzun süredir hayal ediyorum. Yakında Istanbul’a geleceğim ve eğer kabul edersen seninle Eminönü’nde buluşup balık ekmek yemek, el falına bakmak ve Bankalar Caddesi’nde romantik bir yürüyüş yapmak istiyorum.”

Ben Zeynel Usta’ya şaşkınlıkla bakarken o telefondan başını kaldırdı ve “hadi iyi günler koçum” diyerek uzaklaştı.

İşin aslını sonradan öğrendim. !f’te 2006 yılında gösterilen ‘Me and You and Everyone We Know‘ filminden beri ilgiyle takip ettiğim Miranda July, tam kendisinden beklenilecek bir application yaratmış. Somebody adındaki app’i kullanarak göndermek istediğiniz mesajları bir gönüllünün ağzından arkadaşınıza iletebiliyorsunuz. Mesela sevgilinizden ayrılmak istiyorsunuz, yüzüne söyleyecek cesaretiniz yok ama mesajla iletmeyi de çok çirkin buluyorsunuz. Bu app tam size göre! Seçin sevgilinizin yakınlarından bir ‘Somebody’, o sizin için mesajınızı iletsin. Oh! (Şaka tabii, sakın bunu yapmayın.)

Somebody tanımadığınız birinin mesajını iletirken onun hislerine bürünmenizi gerektiyor, bana göre bu sokakta, sınırsız olasılıkta yaşanacak bir mini-oyunculuk ve mesajı yazan insan için de mini-yönetmenlik oyunu demek.

July app’i yaratma nedenini şu sözlerle açıklıyor: “Somebody’nin mesajlaşma, mail ya da telefonla konuşma yerine geçeceğini düşünmüyorum. Telefonlarımızın bize tam olarak ne hissetirdiği konusu uzun süredir aklımda. Ben de herkes gibi telefonumdan ayrı kalamıyorum, ama sorum şu; telefonum bana gerçekten mutluluk veriyor mu? Beni asıl mutlu eden şey tanımadığım insanlarla sürpriz, anlık tanışmalar ile gelen o mucizevi “İnsanlık” hissiyatı. Mesela sokakta poşetinden armutlarını düşüren bir kadına yardımcı olmak.”

Somebody şu anda çalışıyor, çok yaygın olmasa da indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Deneyimlerinizi aşağıda yorumlar bölümünde paylaşmayı unutmayın.

Bu da geçtiğimiz Venedik Film Festivali’nde gösterilen, July’ın Somebody için çektiği kısa film:

yazarı twitter’da takip edin

+ There are no comments

Add yours