Michael Moore’da OWS’ye: Occupy Winter!


San Francisco’daki Occupy alanı saatler önce polis tarafından kaldırıldı, Zuccotti Park’ta yazdan kalan sıcak günler bitti, sonbahar geldi, biber gazlarıyla beraber kış indi. OWS’ten çok önce yaptığı filmlerle Bush ailesi, silahlar, başımıza örülen çoraplar ve kapitalizmle yaşadığımız o zalim ilişki üzerine filmler yapan ve OWS’e de katkısı çok olan Amerika’nın sivri dili Michael Moore, bugün OWS meclisine ”Occupy Winter” isimli bir öneri sundu.

”Occupy Winter” nedir?

”1. Occupy Our Homes // Evleri işgal edin!
Ey bankalar! Mortgage yüzünden bizi evlerimizden atamazsınız, mortgage planlarını değiştirmede kolaylık yapana ve bize evlerimizi geri verene kadar evlerimizi işgal ediyoruz!
2. Occupy Your College // Üniversiteleri İşgal Edin!
Bir toplumun gelişmesi için çok iyi bir eğitime ihtiyacı olduğunu bilen ülkelerde eğitim ya parasız ya da ucuzdur. Pentagon’a ayrılan bütçe yarıya inene, zenginler vergilerini ödemeye mahkum edilene kadar durmayın. Sonra da bu fonların eğitiminiz için harcanmasını sağlayın, ki böylece mezun olduğunuzda ödeyecek 40.000 dolar borcunuz yerine keşfedilecek bir hayatınız olsun!
3. Occupy Your Job // İşinizi İşgal Edin!
Bu kışı işyerinizin sendikalaşma faaliyeti içinde geçirin, eğer zaten bir sendikaya dahilseniz liderlerinize daha çok çalışmalarını söyleyin.
4. Occupy Your Bank // Bankanızı İşgal Edin!
İşte bu en kolayı. Onları terkedin. Paranızı çekin ve kredi kartınızı da kar amacı gütmeyen bir kuruluştan alın. Eğer bir banka komşunuzu evinden ediyorsa 20 kişi toplanın, basını çağırın ve olayları internette yayın.
5. Occupy the Insurance Man //
Kar amacı güden ve özel sektördeki sağlık sigorta şirketlerini şikayet edin. İnsanlar hastalandığında onlar üzerinden kar elde edemezsiniz!”

Bu kış böyle geçsin diyor Michael Moore. 12 haftada sildiğimiz ”Kapitalizm” kelimesini bir daha hayatımıza getirmemenin yolu işte budur diyor! Occupy hareketi bir yandan coğrafi olarak Amerika’da ve dünyada pek çok şehre yayılırken, bir yandan da Amerikan polisinden görmediğimiz bir kaba kuvvetle bu protestocular yerlerinden edilirken, Broadway oyuncuları bile Occupy Broadway diyerek New York sokaklarına yayılmışken %99’un gücünü hayranlıkla izlemeye ve onlardan ilham almaya devam ediyoruz. Değişim isteyen ”güzel insanların” hikayelerini !f İstanbul 2012’nin programına birer birer ekliyoruz..

+ There are no comments

Add yours