Belgeseller ‘Aşk & Başka Bi’ Dünya’ için Yarışıyor!

Belgeseller ‘Aşk & Başka Bi’ Dünya’ için Yarışıyor!


Zor günler geçiriyoruz. Ayrılıklarla, savaşla, insan hakları ihlalleriyle dolu günler. Bu yüzden aşka ve başka bi dünyaya; yaratıcılığımızla, zekamızla ve yumuşak gücümüzle yapabileceklerimize dair inancımız daha da önemli. 2014’te başlayan Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın amacı, filmleriyle yarattıkları dünyalarda umut veren yollara, yöntemlere ve birlikteliklere işaret eden sinemacıları bir araya getirip birbirlerinden ilham almalarına ön ayak olmak. Dünyadaki değişimlere eleştirel gözlerle ve yumuşak kalplere bakabilen, başka bir dünya hayaline tutkulu, sinemayla yapılabilecek müdahalelerin yaratıcı gücüne inanan aktivist sinemacıların bir araya geleceği bir yarışma bu; özgürlüğe ve eşitliğe dair bireysel ve kolektif hareketlere ilham vermesini ümit ediyoruz.

Adam Curtis, Şener Özmen ve Philippa Kowarsky‘den oluşan Aşk & Başka Bi’ Dünya jürisi 11 ülkeden 8 belgeseli değerlendirecek. Yarışmada yer alan filmler:

The Russian Woodpecker02Sundance’in Dünya Bölümü’nde En İyi Belgesel seçilen, Uluslararası Belgeselciler Birliği tarafından da görüntü yönetimindeki başarısıyla ödüllendirilen filmi “Russian Woodpecker/Rus Ağaçkakanı”

 

 

Lost and Beautiful01İtalyan asıllı yönetmen Pietro Marcello’nun kurmacayı, büyülü gerçekçiliği, şiirselliği ve belgeseli harmanladığı, yılın en güzel ve en insani filmlerinden birine dönüşen, Locarno’dan iki ödüllü “Lost And Beautiful/Kayıp ve Güzel”

 

Yallah Underground02

 

Farid Eslam’ın 2009 ile 2013 arasında Orta Doğu’nun çeşitli ülkelerinde yaptığı çekimlerden oluşan ve müzik yaparak baskıya karşı duran gençleri izlediği aktivist müzik filmi “Yallah! Underground” (Sürpriz!: filmden müzisyenler [Kazamada] Zeid Hamdan (Lübnan), Donia Massoud (Mısır), Mahmoud Radaideh (Ürdün) ve Tamer Abu Ghazaleh (Filistin) ve Maryam Saleh (Mısır) !f İstanbul Açılış Partisi’nde sahnede olacak!)

 

Sonita01Rokhsareh Ghaem Maghami’nin Afganistan’dan Tahran’a mülteci olarak girmiş, zorlu hayatına rap müziğiyle karşı durmaya çalışan genç bir kadının hayatını anlattığı “Sonita” (aynı zamanda 33 şehirde 50 noktada izlenecek !f ² filmleri arasında)

 

Dreamcatcher01“Divorce Iranian Style”, “Gaea Girls”, “Sisters in Law” gibi ödüllü belgeselleriyle türün takipçilerinin radarından çıkmayan Kim Longinotto’nun yönetmenliğiyle Sundance’te ödüllendirildiği ve kendini şehrin risk altındaki genç kızları, sokak köşelerinde müşteri bekleyen seks işçileri ve tutuklu kadınlarla dayanışmaya adayan ‘rüya avcısı’ Brenda’yı takip eden “Dreamcatcher/Düş Kapanı”

A Syrian Love Story01“The Liberace of Baghdad”, “Japan: A Story of Love and Hate” filmleriyle tanıdığımız Sean McAllister’in Suriye’den mecburen başka ülkelere taşınan bir ailenin yaşadıklarını sıradışı bir samimiyetle anlattığı, Sheffield Jüri Ödülü kazanan belgeseli “A Syrian Love Story/Suriyeli Aşk Hikâyesi”

When the Earth Seems to Be Light02Gürcistan’da yetişkinlerin din, vatan, adalet, kanun gibi ağırlığı fazla ve sınırları belli kelimelerle dolu hayatlarına karşı kendi hayallerini koruyarak yaşama devam eden bir grup gencin şiirsel öyküsünü konu alan “When The Earth Seems To Be Light/Yeryüzü Aydınlıkken

 

BaglarAşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda Türkiye’den ise “Onuncu Gezegen”, “Ziyaretçiler” gibi belgeselleriyle pek çok ödül alan Melis Birder ile “Bu Ne Güzel Demokrasi!”, “Nahide’nin Türküsü” filmlerinin yönetmeni Berke Baş’ın birlikte yönettiği “Bağlar” katılıyor. Diyarbakır’ın yoksul ve orta halli ailelerinin çocuklarından oluşan Yıldız Erkek takımının bütün imkânsızlıklara rağmen azim ve umudu koruyan mücadelelerini konu alan film, dünya galasını !f İstanbul’da yapıyor.

Tüm Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması filmlerinin fragmanları:

!f 2016 programı Perşembe günü ifistanbul.com’un yeni tasarımıyla karşınızda olacak! Dikkatli !f’çiler bu bölümden de çıkaracakları üzere tüm programda daha birçok sürpriz !f’çileri bekliyor. 15. !f İstanbul biletleri İstanbul için 5-6-7 Şubat’ta, Ankara & İzmir için 19-20-21 Şubat’ta herkese %10, Maximum Kart sahiplerine %20 indirimli ön satışa çıkıyor. Artık klasikleşen !f music partilerinin biletleri ise aynı oranlarda indirimle 29-30-31 Ocak’ta biletix’te olacak!

Yılın !f zamanı geldi çattı! Biz 18 Şubat’ı iple çekiyoruz, ya siz?

+ There are no comments

Add yours