love & mandela


Nelson Mandela & Artists Promote "46664 Arctic"Çocukluğumuzdan beri özgürlük denilen şeyin karşılıklarından biri olmuş bu adamı şimdiden özlüyoruz.

Bu hafta #cumaninmuzigi onun için çalıyor. İlki, Steve Wonder’ın The Women in Red/Kırmızılı Kadın için yazdığı, 80’lerde sevgililere kalbimizin en derinlerinden koparıp, kasetlere doldurup da armağan ettiğimiz “I Just Called To Say I Love You”. Ne alaka diyenlere de hikâyesi şu: Wonder 85’te bu şarkıyla Oscar’ı kazanır ve sahneye çıkınca ödülü Mandela’ya ithaf eder. Tabii Güney Afrika hükümeti, başının belası Mandela’ya yapılan bu jeste delirir, Stevie Wonder şarkılarının radyo ve televizyonda çalmasını yasaklar. İşte bugün o şarkının özgürce çalınma, sevgiliye yüksek sesle, bağırarak söyleme zamanı…

 

[youtube]http://youtu.be/QwOU3bnuU0k[/youtube]

 
Diğer şarkımız da Bono’dan gelsin. 20 yıl önce adına şarkılar yapılması yasaklanan Mandela için artık bugün özgürce, ona özel yazdıkları şarkılarıyla: Ordinary Love. Şubat’ta gösterime girecek Mandela: Long Walk To Freedom filminde kullanılacak şarkının videosu da sözleri kadar etkileyici.

[youtube]http://youtu.be/XC3ahd6Di3M[/youtube]

 


+ There are no comments

Add yours