Los Angeles’ın orta yeri grafiti


banksy“Banksy’nin kim olduğu ya da olmadığı hakkında yorum yapamam. Ama şunu söyleyebilirim, ‘iyi resim yapan’ tanımı Banksy için pek uygunmuş gibi gelmiyor.” Kimliği meçhul İngiliz grafiti sanatçısı ve aktivist Banksy, kendi web sitesinde böyle bir yorumda bulunuyor.

Kendisinin hoşuna gitmese de, ‘iyi resim yapan’ın yanına bir de ‘iyi film çeken’ tanımını eklememiz gerekiyor artık. Banksy’nin yönettiği belgesel Exit Through the Gift Shop, bu sene Sundance Film Festivali’nde ilk kez izleyicilerle buluştu. Yakın zamanda İngiltere’nin Grierson Belgesel Ödülleri’nde En Eğlenceli Belgesel ödülü alan film, Oscar aday adayları arasında da başa yarışıyor. Son haber de, yakın zamanda adaylarını açıklayan London Critics’ Circle’dan. Banksy, En İyi Çıkış Yapan İngiliz Sinemacı ödülünün adayları arasında.

Filmin gösterildiği şehirlerdeki duvarları, sokakları epigramlarla, çizimlerle, resimlerle süsleyen Banksy, Oscar adayı olursa Los Angeles’ın sokaklarını eğlence bekliyor. Banksy’nin Bristol Hayvanat Bahçesi’nde fillerin yanına yazdığı epigramı Oscar töreninin yapılacağı Kodak Theater’ın önünde görmek hoş olabilir: “I want out. This place is too cold. Keeper smells. Boring, boring, boring.”

1 comment

Add yours
  1. Zeynep Erdim

    slovenya manyak bir graffiti ülkesi. 1991’de sosyalist yugoslavya’dan ayrılıp bağımsızlıklarını kazanınca adamlar kendilerini graffitiye vurmuşlar. kentte boyasız, resimsiz, karikatürsüz duvar yok. banksy’nin kendisi olmasa da ruhu slovenya semalarında uçuşuyor. hatta birkaç graffitiye bakıp aya kıllandık ‘acaba?’ diye ama bilemedik. kent o graffitiler sayesinde rengarenkti :)

    banksy’nin filmi burada gösterilse, ödül versek bizim buraları da boyar mı?

+ Leave a Comment