“korku duvarlar örer.”*

“korku duvarlar örer.”*


Dün, tüm dünyayla aynı günde, Roger Waters’ın 2010’da başladığı ve 291 şehirde gerçekleşen ‘Roger Waters The Wall’ turnesinin belgeselini !f’çilerle birlikte izledik. Üç saat boyunca koltuklarımızda şarkılara eşlik ettik, duvara yansıyan savaşta yitmiş yüzleri andık ve şarkı aralarında Roger Waters’ın arkadaşlarıyla ve ailesiyle geçmişine, iki ardışık savaşta yitirdiği babası ve dedesinin mezarlarına yolculuğunu izledik.Photo 29-09-15 20 00 31

Roger Waters Ağustos 2013’te turneyi İstanbul’a getirdiğinde bu zamanlama muazzamdı. Haftalar öncesinde ilk defa bu kadar katmanıyla, bu kadar kalabalık halde bir araya gelmiş bir jenerasyona, bir araya geldiklerinde seslerinin ne kadar da güzel çıktığını tekrar hatırlatmış ve “Anladım ki dünyanın en yüksek sesli hayranları İstanbul’da!” demişti.

Türkiye için filmin zamanlaması ise yine muazzam oldu. Dün perdede gördüklerimizden tekrar hatırladık ki dünya tarihinde çıkan hiçbir savaşın haklı bir gerekçesi olmadı ve olmayacak. İnsanlar ölüyor. Nokta.

Filmi #DuvardaBarışVar mottosuyla sosyal medyada barış mesajlarımızı yayma çağrısıyla duyurmuştuk; gelin #Barışİstiyoruz diyerek devam edelim. Birbirimizden korkmayı, nefret etmeyi seçmeyip birbirimizi merak edip dinlediğimiz gün barışacağız.

*”Fear builds walls.” – filmden.

+ There are no comments

Add yours