konser öncesi…. ve sonrası Ahmet Kaya


ahmetkayaAhmet Kaya’yı ölümünün (öldürülmesinin) 10. yılında andık. Evden çıktım taksiye bindim. Taksici Lütfü Kırdar’ın çevresindeki trafiği görünce ‘Ne var burada abla? Nereye gidiyosun? dedi. ‘Ahmet Kaya gecesine,’ dedim. ‘Selam söyle abla.’ dedi. Konserden çıktım. Yoldan çevirdiğim taksiye bindim. Takside Ahmet Kaya çalıyordu. Harun Tekin’in biraz önce sahnede söylediği şarkı.

Dün gece Ahmet Kaya’nın sanat hayatının 25. yılını da kutlayabilirdik, ölümünün (öldürülmesinin) 10. yılında anabildik.

4 Comments

Add yours
 1. ahmet kayışoğlu

  bir deyiş vardır kalem kılıçtan keskindir diye ya ahmet kayanın öldürdükleri ona ne demeli hangi gün bir barş bir birleştirme veya olumlu bir sanat icra etti varsa yoksa kışkırtma suikasta mı kurban gittide bizlerin haberi yok o halde mezarlıkta yatan herkes cinayete kurbanmı gitti

 2. Zeynep Erdim

  ‘ahmet kaya’nın öldürdükleri’ derken?? ahmet kaya’nın birkaç cümlesini okusanız adamın defalarca altını çize çize ‘barış gelsin, kimse ölmesin, dağdaki de, ovadaki de ölmesin’ cümlesini duyarsınız. isterseniz önce bu belgeseli izleyin, sonra tekrar tartışmaya devam edelim.

  http://vimeo.com/16145855

 3. Zeynep Erdim

  bu belgeseldeki olayılı MGD gecesini izledikten sonra şöyle düşündüm. insan olarka acaba hangi grupta yer almayı tercih ederim?

  1) ahmet kaya ve eşine çatallarla saldırdıktan sonra 10. yıl marşını hep bir ağızdan mutlulukla söyleyenler: ebru gündeş, emel sayın, zıplayan bir hande ataizi, serdar ortaç’ın yanaklarını sıkan bir ajda pekkan.

  2) Dönemim Kanal9 ygenel yayın yönetmeni Nezihe Kazancı başta olmak üzere insanlar Ahmet Kaya’ya küfredip bağırırken yaklaşan linç ortamını anlayıp pısmayı tercih edenler: kenan imirzalıoğlu, mahsun kırmızıgül.

  3) Kalabalığını histyeriye kapılarak lince ortak olacağını anlayan ve ahmet kaya ve eşini koruyanlar: mehmet aslantuğ, savaş ay.

  ha bu arada, dönemin millyetçi rüzgarıyla yelkenlerini dolduran Ertuğrul Özkök ve Reha Muhtar da MGD gecesinde yoklar ama yaptıkları haberler ve kullandıkları söylemle direkt yukarıda 1. grupta yer alırlar.

  Bunun üzerine bir tartışma yapılacaksa lütfen önce belgesel izlensin. Adamın bütün dedikler, savunduğu değerler, aile içinde ve kamunun önünde yaptığı konuşmalar, verdiği röportajlar yukarıda belgeselde var.

+ Leave a Comment