Kışı yine de sevsem olur mu?


Fargo

Fargo

Yaz mevsimini yaşaması gereken Avustralya seller sular ve kar altında. Kışın bile kara yabancı bir ülke burası. Yağışlı ve karanlık kuzey Avrupa, Rusya tarzı kışa alışabilmiş değil. Hayat felç. İngiltere’de uçuşlar bir iptal, bir değil. Lady Gaga Fransa’daki konserini ses sitemlerini taşıyan araçlar karda mahzur kaldığından iptal ediyor. Türkiye arada, mevsimsiz bir yerde sıkışmış gibi. Bir gün buz, bir gün bahar. Hava durumu izlemek bile tuhaf bir deneyim oldu. Spiker, ‘ptz günü kar yağışı nedeniyle buzlanma olacak, çarşamba bahar sıcaklıkları yaşanacak,’ diye bir cümle kurabiliyor.

Kış aslında çok güzel. Böyle saçma yaşandığından ürkütmese; sokaklarda yaşayanlar, yakacak bulamayanlar olmasa… Bu haliyle, kışı sevmek neredeyse bir vicdan meselesi.  Ama yine de aklıma geldi işte. Fargo geldi mesela. Groundhog Day geldi sonra… Ve hatta Citizen Kane… Winter’s Bone… Hepsindeki çok sevdiğim o dürüst soğukluk.

2 Comments

Add yours
  1. Emrah

    Sıcak evde, elinde kahve kış filmi izlemek gibisi yok valla. Ben de Robert Redford’un karlar içinde koşturduğu Jeremiah Johnson’ı hatırladım..

+ Leave a Comment